Historia i kultura

Wiosna w mickiewiczowskim "Ogródku Zosi"

smielow.130.jpg
smielow.130.jpg

<p>Benedykta karda, konopie, łopian, kwitnąca szałwia, dziesiątki innych ulubionych przez Mickiewicza roślin i kwiatów, opisywanych w &#8222;Panu Tadeuszu&#8221;, można podziwiać w połowie maja w &quot;Ogródku Zosi&quot; w Śmiełowie (Wielkopolskie). W śmiełowskim pałacu, mieszczącym dziś Muzeum im. Adama Mickiewicza, wieszcz spędził swoje ostatnie wakacje przed emigracją do Turcji.</p>

Mickiewiczowski "Ogródek Zosi" znajduje się w miejscu, które zawsze było dla mieszkańców pałacu swoistą enklawą. Za czasów ostatnich właścicieli Śmiełowa był to ogródek dziecięcy, w którym czternaścioro synów i córek Chełkowskich uczyło się pewnych prac ogrodniczych”, mówi kustosz Muzeum Andrzej Kostołowski.

Zagospodarowanie fragmentu parku z "ogródkiem Zosi" było oparte o mickiewiczowskie opisy ogrodów w Soplicowie. Także ten śmiełowski otacza „drewniany, drobny w cyfrę powiązany płotek”, a jego wnętrze pełne jest „bukietów trawy angielskiej i mięty”. Jest też trzecia ulubiona roślina wieszcza, kwitnąca teraz pięknie stokrotka.

Zieleni się soplicowski „ogród na ogórki”, w którym hrabia tak zainteresował się Zosią, że został przegoniony przez księdza Robaka („nie dla Waszeci owoc, nic z tego nie będzie”). Inne warzywa i zboża to marchew, bób, „owdzie podnosi złotą kitę kukurydza”, a „na każdym przykopie stoją jakby na straży w szeregach konopie”. Warzyw jest jednak w Śmiełowie znacznie mniej niż w soplicowskich opisach - uważa Kostołowski.

W ogródku rosną często wymieniane w „Panu Tadeuszu” konopie, łopian i mak. Nie brakuje szałwi, macierzanki i benedykty kardy. Ta ostatnia, dodawana w Soplicowie do znakomitych nalewek (tzw. benedyktynki), zakwitnie trochę później. „Szaleje za to kilkanaście odmian intensywnie pachnących bzów”, informuje kustosz.

Według Kostołowskiego, w Śmiełowie są też inne rośliny, które mogły rosnąć w Soplicowie – zioła, kwiaty starszych odmian, len, bylice. Sadzonki do „Ogródka Zosi” ofiarowują co roku prywatne firmy zielarskie i ogrodnicze, a doradcą w ich hodowli jest szef Polskiego Komitetu Zielarskiego, dr Jerzy Jambor z pobliskiej Klęki.

Chełkowscy kupili zadłużony majątek w Śmiełowie w 1886 roku. Wcześniej jego właścicielami byli Gorzeńscy, u których odpoczywał Mickiewicz. Od wielu lat śmiełowskie muzeum gromadzi pamiątki związane z życiem i twórczością wieszcza.

Za czasów Chełkowskich Śmiełów stał się bardzo szybko wzorcowym majątkiem, również poza granicami Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Ten zasłużony ród gościł u siebie m.in. Henryka Sienkiewicza, Ignacego Paderewskiego, gen. Józefa Hallera, Wojciecha Kossaka i Władysława Tatarkiewicza. Chełkowscy gospodarzyli tutaj do 1939 roku. Od 1970 roku pałac jest własnością Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Klasycystyczny obiekt składa się z piętrowej części głównej z czterokolumnowym portykiem jońskim oraz ćwierćkolistych galerii i pawilonów bocznych. Wokół pałacu rozciąga się park krajobrazowy z przełomu XVIII i XIX wieku ze starymi dębami i lipami. ZAK

PAP - Nauka w Polsce

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera