<p>Kilkadziesiąt XIX-wiecznych strojów, głównie kobiecych, można oglądać na wystawie „Pod urokiem dawnej mody” w pałacu Lipskich w Lewkowie (Wielkopolska). </p>
Pokazano również ręcznie haftowane i dekorowane koszule nocne. „Panie bardzo dbały wtedy o szczegóły, o misterne wykończenie bielizny” - mówi komisarz. Pierwsze damskie majtki sięgały aż do kostek; w XIX wieku nie zakrywały już kolan. „Pantalety to były dwie oddzielne nogawki związane tasiemką” - wyjaśnia kustosz.
Na wystawie są też suknie wieczorowe oraz spódnice z czarnej tafty. Te ostatnie nosiły kobiety starsze, do których w XIX wieku zaliczano panie powyżej 40 lat. Kobiety ubierały się tak, by zakrywać szyję i dekolt. Pomagały w tym bogato dekorowane kołnierze.
Na wystawie można obejrzeć spodnie z lampasami Jana Lipskiego, wykonane na zamówienie w Paryżu w 1926 roku i bogato zdobione koszule, wkładane do fraka. Są też męskie bryczesy z grubej wełny używane do jazdy konnej, getry nakładane na buty, kołnierzyki, meloniki, rękawiczki i laska męska zawierająca w środku ... sztylet.
Jest też damskie obuwie codzienne i wyjściowe, eleganckie torebki wieczorowe i sakiewki mocowane przy paskach, mitynki (długie rękawiczki), wachlarz ze strusich piór, bogato dekorowany pojemniczek na perfumy.
Pałac w Lewkowie był główną siedzibą rodziny Lipskich. Został zbudowany w latach 1788-1791 według projektu Jana Christiana Kamsetzera dla Wojciecha Lipskiego – generała, adiutanta króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obiekt należał do rodu Lipskich do czasów II Wojny Światowej.
Czasy swej świetności Lewków przeżywał w 1812 roku, kiedy to pałac odwiedził król Westfalii Hieronim Bonaparte (brat Napoleona). W 1894 roku w pałacu urodził się Wojciech Lipski (1860-1930) – członek pruskiej Izby Panów i Koła Polskiego w sejmie pruskim, ojciec Jana (1892-1943), działacza samorządowego oraz Józefa (1894-1958), ostatniego przedwojennego ambasadora RP w Berlinie. Do 1939 roku pałac był miejscem spotkań dyplomatów akredytowanych w Polsce.
Obecnie mieści się w nim Muzeum Wnętrz Pałacowych, należące do kaliskiego Muzeum Okręgowego. W pałacu można obejrzeć ekspozycję XIX-wiecznych mebli gdańskich oraz kolekcję malarstwa szlacheckiego.
W otwarciu wystawy uczestniczyła wnuczka Jana Lipskiego z rodziną.
Ekspozycję można oglądać do połowy czerwca.
PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Zakrzewski
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.