Przebiegłe prątki gruźlicy

Prątek Kocha, bakteria która wywołuje gruźlicę rozmnaża się i
infekuje organizm poprzez blokowanie naturalnego mechanizmu
obronnego organizmu, który prowadzi do śmierci zakażonych komórek
- informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature Immunology".

Prątek Kocha (gruźlicy) atakuje komórki układu odpornościowego nazywane makrofagami. Stanowią one rodzaj inkubatorów, w których bakterie się powielają. Następnie makrofagi pękają i uwalniają bakterie, które zakażają kolejne komórki. Normalnie makrofagi zainfekowane przez bakterie popełniają samobójstwo - przechodzą apoptozę - rodzaj bezpiecznej, naturalnej śmierci komórkowej, która dodatkowo aktywuje system immunologiczny do walki z chorobą.

Heinz Remold wraz z zespołem z Brigham and Women\\'s Hospital Medicine w Bostonie odkrył, że prątki gruźlicy uniemożliwiają wejście marofagów na drogę apoptozy. Ale nie jest to działanie dobroczynne, zamiast tego prątki skłaniają je do śmierci na drodze nekrozy, innego rodzaju śmierci podczas którego komórka pęka a zgromadzone w niej bakterie wydostają się i mogą zarażać kolejne komórki.

Autorzy pracy podkreślają, że dzięki odkryciu sztuczki jaką stosują podstępne prątki można będzie opracować nowe metody zapobiegania gruźlicy. KDO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    "Hormon miłości" łagodzi agresję u samic lemurów

  • Zagłębienia po obu stronach, przypisywane drapieżnemu kotowi, fot. Thompson et al., 2025, PLOS One, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

    Znaleziony w Anglii szkielet gladiatora nosi ślady kłów drapieżnego kota

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera