
<p>Od trzech lat zabytkowe nagrobki na Starych Powązkach są inwentaryzowane. Zadania, które pomoże w zachowaniu dziedzictwa cmentarza, podjął się Tomasz Rogala, konserwator z Sekcji Konserwacji Dzieł Sztuki Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. To odpowiedź na szkody wyrządzane przez czas, kradzieże i wichury powalające drzewa, które roztrzaskują nagrobki. </p>
Każdemu obiektowi zakłada się osobną kartę katalogową, na której zamieszczane są ważne informacje - dane identyfikacyjne, opis materiałoznawczy i konserwatorski. Całość dokumentacji wzbogacona jest serią zdjęć ujmujących nagrobek wraz z detalami oraz prawdziwym rarytasem – kopiami inskrypcji i epitafiów.
Do dziś inwentaryzacji zostało poddanych ponad 800 pomników, przede wszystkim te interesujące pod względem historycznym i architektonicznym oraz o znacznym stopniu zniszczenia. Praca jest dostępna na papierze, w 24 tomach, u Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz w Społecznym Komitecie Opieki Nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa. W przyszłości być może zostanie wydana w formie książkowej.
O różnych sposobach chronienia zabytków można było posłuchać w czasie 10. edycji spotkań konserwatorów i miłośników zabytków „Sztuka Konserwacji 2006”. Poruszano na niej m.in. problem zwalczania wilgoci i zagrzybienia, prezentowano system elektrycznego odstraszania ptaków oraz sposoby konserwacji zabytków archeologicznych. Impreza odbyła się w dniach 20-22 kwietnia 2006 w Muzeum Techniki PKiN i na terenie Państwowego Muzeum Archeologicznego.
Organizatorami sympozjum byli Państwowe Muzeum Archeologiczne, Sekcja Konserwacji Dzieł Sztuki Okręgu Warszawskiego ZPAP, Polska Izba Artystów Konserwatorów Dzieł Sztuki oraz Stowarzyszenie Konserwatorów Muzealnych, Muzeum Techniki w Warszawie.
PAP – Nauka w Polsce, Adam Lisiecki
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.