Internauci sprawdzają w wyszukiwarkach tylko trzy pierwsze linki

<p>Według analiz firm badawczo-konsultingowych, Jupiter Research oraz iProspect, internauci używający wyszukiwarek sprawdzają tylko do trzech pierwszych podanych linków - informuje serwis<a href="http://news.bbc.co.uk/"> BBC News</a>.</p><p />

Wyniki cytowanych badań wskazują, że 30 proc. internautów przy sprawdzaniu rezultatów wyszukiwania korzysta tylko z pierwszego podanego linku i jeśli odnosząca się do niego strona www nie spełnia ich oczekiwań - zmieniają kategorie wyszukiwania.

Aż 62 proc. internautów zaczyna od pierwszego podanego linku, obojętnie, jaki on ma charakter (np. sponsorowany). Jest to wzrost o 14 proc. w stosunku do roku 2002 roku.

Ponad 90 proc. użytkowników sprawdza ponadto linki umieszczone na stronie www, do której kieruje pierwszy link z wyszukiwarki. Jest to 8 proc. wzrost w stosunku do badań z 2002 roku.

Z raportu wynika także, iż 41 proc. internautów zmienia kategorie wyszukiwania, jeśli wizyta na stronach dostępnych z trzech pierwszych linków nie jest dla nich satysfakcjonująca.

Jak powiedział BBC News, prezes zarządu iProspect, Robert Murray takie wyniki sondażu oznaczają, że strony internetowe firm oraz sposób ich pozycjonowania w wyszukiwarkach trzeba będzie całkowicie zmienić - muszą one być znajdowane pod kilkoma terminami, nie tylko pod jednym czy dwoma - inaczej niewiele osób na nie trafi.

Danny Sullivan, dyrektor wydawniczy w Search Engine Watch dodał iż firmy powinny "bardzo poważnie i głęboko przemyśleć" co znajdzie się na ich głównej stronie www, gdyż wyłącznie "ta pierwsza strona przekonuje bądź zniechęca do firmy". MES

PAP - Nauka w Polsce

jjj

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera