<strong>108 absolwentów promowanych zostało w piątek na pierwszy stopień oficerski w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie</strong> (Lubelskie), nazywanej "Szkołą Orląt".
W promocji uczestniczyli słuchacze trzech kursów, którzy wcześniej zdobyli tytuły magistrów na uczelniach cywilnych. Ich nauka w Dęblinie trwała - w zależności od specjalizacji - od 3 do 20 miesięcy.
Wśród nowych oficerów jest pięcioro pilotów samolotów transportowych i śmigłowców, pozostali to specjaliści w zakresie inżynierii lotniczej, radiotechniki, radiolokacji i obrony przeciwlotniczej. Promowane były 33 kobiety, trzy z nich zostały pilotami.
"To są absolwenci różnych uczelni cywilnych, także kierunków humanistycznych. Dla wielu z nich to był duży wysiłek, żeby opanować wiedzę potrzebną w wojsku. Po opuszczeniu naszej uczelni, podczas dalszej służby, będą się nadal szkolić" - powiedział ppłk Chojecki.
W tym roku dęblińska uczelnia lotnicza przyjęła na kursy oficerskie około stu kolejnych absolwentów uczelni cywilnych. Także około stu maturzystów przyjętych zostało na pięcioletnie studia. W minionych latach nabory do "Szkoły Orląt" - ze względu na potrzeby sił zbrojnych - były ograniczone, a w latach 2002 i 2003 - całkowicie wstrzymane.
"Szkoła Orląt" założona została w Grudziądzu w 1925 r., a dwa lata później przeniosła się do Dęblina. Wykształciła kilkanaście tysięcy absolwentów, w tym wielu asów walk powietrznych, którzy wsławili się na wszystkich frontach II wojny światowej. KOP
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.