Na Mount Everest z Martyną Wojciechowską

<p>Na szczycie Mount Everestu (8848 m) stanęło dotychczas 12 Polaków i 2 Polki - Wanda Rutkiewicz (1978) oraz Anna Czerwińska (2000). Martyna Wojciechowska ma szansę być trzecią i jednocześnie najmłodszą Polką, która zdobędzie Górę Gór.</p>

28 marca wyruszy do stolicy Nepalu - Katmandu pod kierunkiem 40-letniego Bogusława Ogrodnika (Wrocław) pięcioosobowy zespół w składzie: Martyna Wojciechowska (Warszawa, 31 lat), Dariusz Załuski (Warszawa, 46 lat), Rosjanin Jura Jermaszek (40 lat), Janusz Adamski (Szczecin, 37 lat) i Wojciech Trzcionka (Cieszyn, 31 lat). Celem jest zdobycie najwyższego szczytu globu.

Droga, którą obrała ekipa, jest wiernym odtworzeniem pierwszego udanego wejścia na szczyt w roku 1953 (29 maja) Edmunda Hillary\\'ego i Norkaya Tenzinga. Spośród tras dostępnych od strony Nepalu jest to najdłuższe przejście Południowo-Wschodnią Granią z Przełęczy Południowej, gdzie od 1979 roku spoczywa w pozycji siedzącej zamarznięte ciało Niemki Hannelore Schamatz.

"Dostaję gęsiej skórki oglądając na filmach Mount Everest - przyznała dziennikarka Martyna Wojciechowska. - Nie idę jednak na szczyt z zamiarem zwiększenia dawki adrenaliny. Podejmowanie nowych wyzwań to moja wielka pasja, ale Everest to dla mnie coś więcej... To największe marzenie, które teraz ma szansę się spełnić. Zdaję sobie sprawę, że prawdziwe wyzwanie pojawi się dopiero, gdy staniemy u stóp góry, która pochłonęła już blisko 200 ofiar".

Wojciechowska wyjawiła również, że bierze udział w wyprawie wbrew woli rodziców. "Zarówno matka, jak i ojciec, wielokrotnie prosili mnie, abym zrezygnowała z tego zamiaru. Chociaż rodziców należy słuchać, to ja jednak nie posłuchałam. Everest to moja droga, mój wybór...".

Najbardziej doświadczeni uczestnicy ekspedycji to Rosjanin Jura Jermaszek, który był już na Górze Gór, a poza tym na Makalu (8481 m) i Lhotse Middle (8414 m) oraz Dariusz Załuski, zdobywca trzech ośmiotysięczników - Gasherbrum II (8035 m), Cho Oyu (8201 m) i Lhotse (8511 m). Brał udział w trzech polskich wyprawach zimowych na Nanga Parbat, Makalu i K2.

Załuski zamiłowanie do gór łączy z pasją filmową. Laureat licznych nagród i wyróżnień międzynarodowych festiwali. Najwięcej (m.in. w Vancouver, Moskwie, Trento, Sliven) otrzymał za film o Annie Czerwińskiej "Przypadki pani Ani".  KALI

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera