<p>Nowe okazy sztuki naskalnej z VII tysiąclecia p.n.e. odkryła ekipa poznańskich archeologów w oazie Dakhla w Egipcie. Od lutego do połowy marca kontynuowano tam prace inwentaryzacyjne. Zostały rozpoczęte przez zmarłego w 2004 roku prof. Lecha Krzyżaniaka z <a href="http://www.muzarp.poznan.pl/">Muzeum Archeologicznego w Poznaniu</a>, wybitnego badacza naskalnej sztuki saharyjskiej - informuje kierujący obecnie badaniami prof. Michał Kobusiewicz z <a href="http://archeolog.iaepan.edu.pl/">Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. </a></p>
"Nasza ekipa natrafiła na kilka grup takich rytów skalnych. Wygładzone fragmenty ściany wąwozu tworzyły płaszczyzny pokryte licznymi rysunkami. Były to przeważnie schematyczne wizerunki kobiet i realistyczne przedstawienia żyraf chwytanych na lasso i prowadzonych na postronkach, co może świadczyć o kultowym znaczeniu tych zwierząt składanych bóstwom w ofierze" - mówi prof. Kobusiewicz.
"Zagadkowe są natomiast pojawiające się wizerunki słoni, które nigdy nie wchodziły w skład miejscowej fauny. Słonie nie występowały w tej półpustynnej części Afryki. Twórca rysunku musiał je widzieć kilka tysięcy kilometrów dalej na południe w strefie sawanny na terenie dzisiejszego Sudanu" - dodaje profesor.
Niezależnie od prac nad inwentaryzacją sztuki naskalnej prof. Kobusiewicz uczestniczy w międzynarodowej ekspedycji "Dakhla Oasis Project", która prowadzi badania początków osadnictwa ludzkiego w oazie. Polski uczony zajmuje się badaniem wyrobów krzemiennych z okresu Starego Państwa, których w oazie zebrano już kilkadziesiąt tysięcy.
PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.