Homeopatia uzupełnieniem leczenia klasycznego

homeo3.jpeg
homeo3.jpeg

<p>Homeopatia nie jest alternatywą dla medycyny klasycznej, lecz dobrym jej uzupełnieniem, np. podczas terapii antybiotykowej. O dobranie leków należy jednak zwracać się do specjalistów z tej dziedziny - podkreślają lekarze-homeopaci. &quot;Żadna terapia nie powinna być prowadzona bez dokładnego rozpoznania&quot; - przestrzega kierownik Katedry Mikrobiologii <a href="http://www.umed.lodz.pl/">Uniwersytetu Medycznego w Łodzi </a>prof. Andrzej Denys.</p>

Homeopatia jest metodą leczniczą, która zaleca używanie środków zawierających skrajnie małe ilości aktywnych biologicznie składników pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, mineralnego. Mówi się, że jest bezpieczna, nie daje niepożądanych działań ubocznych. "Tylko specjalista jednak umie tak dobrać kurację homeopatyczną do pacjenta, aby była jak najbardziej skuteczna" - potwierdza wiceprezes Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej, specjalista chorób oczu, dr Ewa Wojciechowska.

W Polsce jest około 5-6 tys. lekarzy-homeopatów. Można ich znaleźć poprzez sześć działających w Polsce stowarzyszeń, m.in. Polskie Towarzystwo Homeopatii Klinicznej, Polskie Towarzystwo Homeopatyczne, Pomorskie Stowarzyszenie Homeopatów Lekarzy i Farmaceutów.

Lekarze wyjaśniają, kiedy warto korzystać z homeopatii. "Ma ona zastosowanie w profilaktyce i przy uodparnianiu, w przypadku nawracających infekcji u dzieci, w leczeniu chorób alergicznych i nerwic" - wylicza Wojciechowska.

Homeopatia wspomaga leczenie klasyczne. "Antybiotyk działa bakteriobójczo, nie ma wpływu natomiast na często towarzyszącą infekcji gorączkę, ból lub obrzęk. Na objawy te wpływa natomiast homeopatia" - zapewnia pediatra, prezes Polskiego Towarzystwa Homeopatycznego dr Ewa Czerwińska.

Przeciwnicy homeopatii porównują jej działanie do efektu placebo (substancji obojętnej farmakologicznie, podawanej jako lek i dającej efekt leczniczy poprzez działanie psychologiczne). Argumentują np., iż substancje lecznicze stosowane w środkach homeopatycznych są tak rozcieńczone, że ich stężenie często jest równe zeru. Mówią, że brak podawania na "lekach" homeopatycznych dokładnej, mierzalnej zawartości tzw. substancji czynnej (tj. ilości działającego środka), uniemożliwia przeprowadzenie rzetelnych badań naukowych ich skuteczności.

Zdaniem dominikanina, lekarza medycyny i filozofa o. Jacka Norkowskiego, skuteczność homeopatii potwierdza jednak statystyka wyleczeń, a "nieufność wielu lekarzy wobec homeopatii wynika z obecnego stanu wiedzy. Czasami nauka nie potrafi wytłumaczyć pewnych faktów, więc je ignoruje" - zaznacza.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Zdolińska

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zespół stresu pourazowego związany z wyższym poziomem insuliny we krwi

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: znaczenie zawodu profilaktyka będzie z roku na rok rosnąć

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera