
Niektóre symptomy chłoniaków są trudne do rozpoznania i bywają mylone z innymi dolegliwościami. Chorobę tą określa się więc często mianem "ukrytego" lub "cichego nowotworu". Dlatego tak ważne jest, aby podnieść poziom wiedzy społeczeństwa na ten temat.<strong> 13 września, już po raz kolejny, obchodzić będziemy w Polsce Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach.</strong>
Chłoniaki, czyli nowotwory układu chłonnego, dotykają około miliona osób na całym świecie. Każdego roku z ich powodu umiera około 200 tys. ludzi i diagnozuje się 360 tys. nowych zachorowań (w Polsce ok. 8 tys.).
Najczęstszymi objawami chłoniaka są: powiększone węzły chłonne (należy jednak pamiętać, że węzły mogą być małe, a nawet przez jakiś czas niewidoczne), znaczna utrata wagi ciała i nieuzasadnione zmęczenie, podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny (ponieważ gorączka jest przejawem odpowiedzi organizmu na czynnik zapalny, może być mylona z objawami infekcji), obfite nocne poty, długo utrzymujący się kaszel lub duszności oraz uporczywe swędzenie całego ciała.
Dokładna przyczyna choroby nie jest znana, wiadomo jednak, że w równym stopniu dotyka ona kobiety i mężczyzn, osoby młode i stare, bez względu na prowadzony styl życia. Specjaliści alarmują, że liczba nowych przypadków chłoniaków nieziarniczych stale się powiększa. W stosunku do lat 70-tych XX wieku wzrosła o około 80 proc.
Autorzy kampanii podkreślają, że tylko lekarz może postawić odpowiednią diagnozę. Ale kampania, materiały edukacyjne i postaci Demaskatorów Chłoniaka, mają ułatwić ludziom rozpoznanie niebezpiecznych objawów i zwrócić ich uwagę, że taka choroba w ogóle istnieje
Obchody Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach (World Lymphoma Awareness Day) to inicjatywa Lymphoma Coalition - międzynarodowej organizacji zrzeszającej stowarzyszenia pacjentów chorych na nowotwory układu chłonnego, której członkiem jest również Stowarzyszenie "Sowie Oczy". W tym roku w Polsce, wraz z firmą Roche, Stowarzyszenie zaprosi mieszkańców Warszawy do zabytkowego tramwaju, w którym będzie można spotkać się ze specjalistami, przekazującymi podróżnym wiedzę dotyczącą rozpoznawania najczęstszych objawów chłoniaka.
Tramwaj będzie jeździł w sobotę, 13 września, w godzinach 11:00- 15.30. Wyruszy z pętli na pl. Narutowicza 3 razy: o godzinie 11.00, 12.30 oraz 14.00. Po drodze odwiedzi m.in.: Dworzec Centralny, Rondo ONZ, Rondo "Radosława", Dworzec Wileński, Pl. Bankowy, stację Metro Centrum, Pl. Konstytucji i Pl. Zbawiciela.
Więcej informacji na temat kampanii "Zdemaskuj chłoniaka" oraz obchodów Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach uzyskać można na stronie internetowej.
PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.