13 września - Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach

Niektóre symptomy chłoniaków są trudne do rozpoznania i bywają mylone z innymi dolegliwościami. Chorobę tą określa się więc często mianem &quot;ukrytego&quot; lub &quot;cichego nowotworu&quot;. Dlatego tak ważne jest, aby podnieść poziom wiedzy społeczeństwa na ten temat.<strong> 13 września, już po raz kolejny, obchodzić będziemy w Polsce Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach.</strong>

Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach jest uwieńczeniem, trwającej od 29 maja 2008 roku, kampanii "Zdemaskuj Chłoniaka", prowadzonej wspólnie przez Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki "Sowie Oczy" oraz firmę Roche Polska. Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na nowotwory układu chłonnego oraz podniesienie poziomu wiedzy na temat tej choroby i jej objawów. W ramach kampanii zorganizowana została m.in. trasa Demaskatorów Chłoniaka, którzy w czasie wakacji odwiedzili 9 największych polskich miast (Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Katowice, Wrocław, Łódź, Lublin, Poznań i Kraków). Pojawiając się w najbardziej uczęszczanych miejscach każdego z nich (w parkach, na deptakach i na rynkach), szerzyli - w oparciu o zaangażowanie odbiorców w "demaskowanie chłoniaka", czyli rozpoznanie objawów "masek", które przyjmuje nowotwór - wiedzę na temat tej choroby.

Chłoniaki, czyli nowotwory układu chłonnego, dotykają około miliona osób na całym świecie. Każdego roku z ich powodu umiera około 200 tys. ludzi i diagnozuje się 360 tys. nowych zachorowań (w Polsce ok. 8 tys.).

Najczęstszymi objawami chłoniaka są: powiększone węzły chłonne (należy jednak pamiętać, że węzły mogą być małe, a nawet przez jakiś czas niewidoczne), znaczna utrata wagi ciała i nieuzasadnione zmęczenie, podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny (ponieważ gorączka jest przejawem odpowiedzi organizmu na czynnik zapalny, może być mylona z objawami infekcji), obfite nocne poty, długo utrzymujący się kaszel lub duszności oraz uporczywe swędzenie całego ciała.

Dokładna przyczyna choroby nie jest znana, wiadomo jednak, że w równym stopniu dotyka ona kobiety i mężczyzn, osoby młode i stare, bez względu na prowadzony styl życia. Specjaliści alarmują, że liczba nowych przypadków chłoniaków nieziarniczych stale się powiększa. W stosunku do lat 70-tych XX wieku wzrosła o około 80 proc.

Autorzy kampanii podkreślają, że tylko lekarz może postawić odpowiednią diagnozę. Ale kampania, materiały edukacyjne i postaci Demaskatorów Chłoniaka, mają ułatwić ludziom rozpoznanie niebezpiecznych objawów i zwrócić ich uwagę, że taka choroba w ogóle istnieje

Obchody Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach (World Lymphoma Awareness Day) to inicjatywa Lymphoma Coalition - międzynarodowej organizacji zrzeszającej stowarzyszenia pacjentów chorych na nowotwory układu chłonnego, której członkiem jest również Stowarzyszenie "Sowie Oczy". W tym roku w Polsce, wraz z firmą Roche, Stowarzyszenie zaprosi mieszkańców Warszawy do zabytkowego tramwaju, w którym będzie można spotkać się ze specjalistami, przekazującymi podróżnym wiedzę dotyczącą rozpoznawania najczęstszych objawów chłoniaka.

Tramwaj będzie jeździł w sobotę, 13 września, w godzinach 11:00- 15.30. Wyruszy z pętli na pl. Narutowicza 3 razy: o godzinie 11.00, 12.30 oraz 14.00. Po drodze odwiedzi m.in.: Dworzec Centralny, Rondo ONZ, Rondo "Radosława", Dworzec Wileński, Pl. Bankowy, stację Metro Centrum, Pl. Konstytucji i Pl. Zbawiciela.

Więcej informacji na temat kampanii "Zdemaskuj chłoniaka" oraz obchodów Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach uzyskać można na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Czechowicz

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Europejski patent na innowacyjne biomateriały implantacyjne

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: rocznie z powodu chorób wątroby umiera w Polsce 15 tys. osób

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera