70 lat obserwatorium meteorologicznego na Kasprowym Wierchu

<strong>Najwyżej położona w Polsce stacja meteorologiczna ma już 70 lat. 10 września na Kasprowym Wierchu odbyły się jubileuszowe obchody działalności Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego.</strong> &quot;Stacja na Kasprowym Wierchu jest jedną z niewielu stacji na świecie, na podstawie których prowadzi się badania na temat zmian klimatu na świecie&quot; - powiedział dziennikarzom Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Mieczysław Ostojski.

Budynek Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego znajduje się na szczycie Kasprowego Wierchu (1985 m n.p.m.). Jest to najwyżej położony budynek w Polsce. Z racji swojego usytuowania jest jedyną w swoim rodzaju placówką badawczą w skali kraju. Obserwatorium jest odsunięte o 80 m od głównej grani tatrzańskiej, która jest na tym odcinku europejskim działem wodnym pomiędzy Dunajcem a Wagiem.


\"

Budowę obserwatorium wg projektu Anny i Aleksandra Kodelskich rozpoczęto w 1936 roku, natomiast jego otwarcie nastąpiło 22 stycznia 1938 roku. Było to wówczas nie tylko pierwsze tego typu obserwatorium w Tatrach, ale w całych Karpatach Północnych.

Obserwatorium na Kasprowym Wierchu jest jednym z ogniw Systemu Wysokogórskich Obserwatoriów Europy. W ramach statutowej działalności obserwatorium dostarcza bieżące dane meteorologiczne dla potrzeb Światowej Służby Pogody (World Weather Watch).


\"

Obserwatorium na Kasprowym Wierchu jest również jednym z punktów pomiarowych Krajowego Monitoringu Chemizmu Opadów Atmosferycznych i Mokrej Depozycji. W 1998 roku rozpoczęto ścisłą współpracę z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie w zakresie pomiarów składu atmosfery. SZB

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera