
<p>W najbliższą środę, w laboratorium Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie zostanie uruchomiony Wielki Zderzacz Hadronów LHC (Large Hadron Collider). <strong>Środowisko polskich uczestników programu LHC organizuje z tej okazji spotkanie połączone z teletransmisją z CERN</strong> - informuje rzecznik prasowy Uniwersytetu Warszawskiego Anna Korzekwa. </p>
Po transmisji przewidziana jest otwarta dyskusja, podczas której uczestnicy będą mogli zapytać specjalistów o doświadczenia prowadzone w CERN.
Transmisję będzie można oglądać również na stronie www.fuw.edu.pl
Spotkanie odbędzie się 10 września, w nowej auli Wydziału Fizyki UW przy ul. Hożej 69 w Warszawie. Początek o godzinie 9:00. Spotkanie ma charakter otwarty.
W programie:
9:00 Wystąpienie dziekana Wydziału Fizyki UW prof. dr hab. Teresy Rzący-Urban
9:15 Transmisja wystąpienia dr. Lyna Evansa, koordynatora budowy LHC z CERN-u
9:30 Transmisja wystąpienia prof. Roberta Aymara, dyrektora generalnego CERN (w trakcie wystąpienia nastąpi wprowadzenie pierwszej wiązki protonów do akceleratora).
10:00 Wystąpienia przedstawicieli polskich instytucji biorących udział w programie LHC
10:20 Konferencja prasowa.
***
Więcej informacji nt. CERN można znaleźć w artykule prof. Jana Królikowskiego, pt. "Przygoda grupy warszawskiej", który został opublikowany w wakacyjnym wydaniu pisma "Uniwersytet Warszawski" oraz na stronie http://www.fuw.edu.pl/ ESZ
PAP - Nauka w Polsce
tot
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.