Obraz Ziemi w okresie jurajskim

Jurassic_Plain.jpeg
Jurassic_Plain.jpeg

<p>&quot;Morskie i lądowe jurajskie wydarzenia globalne&quot; - taką nazwę nosi nowy projekt badawczy Międzynarodowego Programu Korelacji Geologicznej (IGCP-506). Biorą w nim udział uczeni z kilkunastu krajów, w tym z Polski. &quot;Celem projektu jest opracowanie dokumentacji procesów geologicznych zachodzących w okresie jury&quot; - mówi dr Grzegorz Pieńkowski z <a href="http://www.pgi.gov.pl/">Państwowego Instytutu Geologicznego</a>, jeden z sześciu międzynarodowych koordynatorów projektu. </p>

W okresie jurajskim, czyli około 203-135 mln lat temu, zachodziły na Ziemi wielkie procesy geologiczne, m.in. rozpadał się superkontynent Pangea. Na tereny Europy Zachodniej i Środkowej, w tym Polski, kilkakrotnie wkraczało morze.

Polska jest dziś jednym z ważniejszych świecie (obok Chin) ośrodków badania systemu jurajskiego. Najnowsze polskie badania pozwolą na dokonanie korelacji morskich i lądowych utworów jurajskich.

Duże znaczenie mają, prowadzone wspólnie przez Polskę, Ukrainę i Słowację, badania struktur zwanych pienińskim pasem skałkowym, będącym fragmentem łańcucha karpackiego. Powstał on na miejscu dawnego oceanu Tetydy istniejącego około 180-150 mln lat temu.

Jak przypomina dr Pieńkowski, Polska będzie gospodarzem VII Międzynarodowego Kongresu Jurajskiego we wrześniu 2006 w Krakowie zorganizowanego pod auspicjami Podkomisji Stratygrafii Jury Międzynarodowej Unii Nauk Geologicznych (IUGS).

PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

  • 24.04.2023 PAP/Szymon Pulcyn

    Łódź/ W ogrodzie botanicznym kwitnie ponad 50 tys. tulipanów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera