Sposób na udany związek i dłuższe życie

Ludzie, którzy są zadowoleni ze swoich związków żyją dłużej. A co
to jest udany związek? Seksuolog, profesor Zbigniew Lew-Starowicz,
podpowiada.

Seksuolog mówił podczas I zjazdu Polskiego Towarzystwa Medycyny Prewencyjnej i Przeciwstarzeniowej o wpływie życia seksualnego na długowieczność. Jednak, jak pokazują badania, aby móc do późnego wieku cieszyć się seksem, ważne jest zadowolenie ze swego związku.

Kto zaś może lepiej wiedzieć, jak powinien wyglądać dobry związek, niż ludzie, którzy spędzili w nim wiele lat życia?

Według cytowanych przez Lwa-Starowicza badań, osoby w późnym wieku są szczęśliwe w związkach, jeśli zachowały poczucie własnej atrakcyjności. "To znaczy, że kobieta niezależnie od wieku czuje się kobietą, a partner to podkreśla. On zaś słyszy od niej, że jest męski" - precyzuje profesor.

Ważna jest też umiejętność cieszenia się dniem dzisiejszym oraz unikanie "remanentu małżeńskiego", czyli podsumowań typu: "co ja z tobą przeżyłam przez tyle lat!". Konieczna jest też zdolność do kompromisów oraz poczucie humoru.

Ważne jest również zaspokojenie potrzeb partnera. Chodzi m.in. o zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa. Ale nie tylko. "Musi on czuć się docenianym. Tymczasem żyjemy w kulturze, gdzie się raczej wymaga i krytykuje" - ostrzega Lew-Starowicz.

Nie bez znaczenia jest też potrzeba bycia wysłuchanym. "To jest raczej coś, czego potrzebują kobiety" - mówi profesor, - "Ale bardzo ważne jest, by w związku był czas na rozmowę" - przyznaje.

Listę cech udanego związku zamyka... rozrywka. "Ja w swojej psychoterapii partnerskiej mówię wszystkim parom: minimum raz w tygodniu - bodziec rozrywkowy" - poucza seksuolog - "Niech to będzie kino, dyskoteka, czy nawet kawiarnia za rogiem." SAG

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Mars mógł mieć płynne jądro, uważają naukowcy

  • Fot. Adobe Stock

    Perseverance dostarczył nowych wskazówek odnośnie przeszłości Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera