<p>Polscy pacjenci cierpiący na schorzenie zwane stożkiem rogówki mogą skorzystać z nowej formy leczenia - informuje prof. Jerzy Szaflik z <a href="http://www.amwaw.edu.pl/">Akademii Medycznej w Warszawie.</a> Pierwsze zabiegi przy użyciu metody Intacs przeprowadzono 27 stycznia w jednej z warszawskich klinik.</p>
Nowa metoda leczenia stożka rogówki polega na wszczepieniu do oka specjalnych plastikowych segmentów, które zmieniają kształt rogówki na prawidłowy, umożliwiający ostrzejsze widzenie.
W Europie Zachodniej metodę tę stosuje się już od czterech lat, w Polsce zoperowano pierwszych trzech pacjentów.
"Są dwa rodzaje segmentów stosowanych w tego typu operacjach, my wykorzystujemy pierścienie o nazwie Intacs. Cały zabieg trwa zaledwie pół godziny" - powiedział Szaflik. Podkreślił jednak, że nie każdy pacjent może skorzystać z tej metody - zalecana jest osobom, u których schorzenie nie jest jeszcze zbyt zaawansowane. Ograniczeniem może być też cena zabiegu - ok. 6 tys. zł.
Dotychczas stożek rogówki można było w Polsce wyleczyć tylko poprzez przeszczep rogówki. Pozyskanie rogówki do przeszczepu okazywało się jednak bardzo trudne w polskich warunkach.
"Teraz pacjenci z mniej zaawansowanym stożkiem mają alternatywę - mogą starać się o zabieg wszczepienia pierścieni. Rocznie można w Polsce wyleczyć ok. 200-300 osób" - szacuje chirurg.
Stożek rogówki jest często wadą wrodzoną. Jest to zmiana kształtu rogówki, która sprawia, że człowiek widzi nieostro - jak w źle dobranych okularach. Choroby nie można skorygować za pomocą okularów, jedynie przez specjalne tzw. twarde soczewki kontaktowe. "Nie każdy może je jednak nosić, a ich stosowanie przez zbyt długi czas zwiększa ryzyko powikłań" - tłumaczy Szaflik.
Według niego, na razie z nowej metody będzie można skorzystać tylko w Warszawie. "Wymaga ona nie tylko przeszkolonych chirurgów ale przede wszystkim specjalistycznego i kosztownego sprzętu" - zaznacza prof. Szaflik, który wraz z dr Iwoną Liberek i specjalistą z Włoch prof. Aleksandro Mularonim przeprowadził pierwsze w Polsce zabiegi.
PAP - Nauka w Polsce, Anna Dworzyńska
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.