Historia i kultura

270 lat temu urodził się James Watt - konstruktor maszyny parowej

watt2.jpeg
watt2.jpeg

<p>270 lat temu, 19 stycznia 1736 roku, w Greenock w Szkocji przyszedł na świat James Watt - człowiek, który skonstruowaną przez siebie maszyną parową zapoczątkował rewolucję przemysłową. &#8222;Watt nie był wynalazcą maszyny,&nbsp;lecz usprawnił&nbsp;istniejącą już maszynę konstrukcji Thomasa Newcomena, wprowadzając między innymi zawór bezpieczeństwa. Nowoczesna maszyna stała się bezpieczniejsza i bardziej wydajna&#8221; &#8211; tłumaczy Piotr Zarzycki z warszawskiego <a href="http://www.muzeum-techniki.waw.pl/">Muzeum Techniki.</a> </p>

W latach 60. XVIII stulecia Watt zaczął pracować jako inżynier przy budowie szkockich kanałów, m.in. Forth, Clyde i Monklands. W tym okresie sporo czasu poświęcał także na udoskonalanie maszyny parowej.

Po bankructwie (w 1773 roku) Johna Roebucka, pierwszego „mecenasa" swojego projektu, Watt potrzebował wspólnika z pieniędzmi. Spotkał wtedy Matthew Boultona, który zgodził się sfinansować produkcję maszyny parowej na skalę przemysłową w fabryce w Soho pod Birmingham.

Przez następne lata przedsiębiorstwo Boulton & Watt zyskało status monopolisty. W 1800 roku już ponad 500 maszyn pracowało w brytyjskich kopalniach i fabrykach, m.in. tekstyliów.

„Początkowo maszyny służyły do osuszania kopalni, często wówczas zalewanych. Potem zaczęto ich używać także jako windy i wyciągu dla urobku kopalnianego” – mówi Zarzycki.

Kiedy James Watt zmarł w 1819 roku, był bardzo bogatym człowiekiem. Jak zaznacza Zarzycki, Watt nie był jednak wybitną postacią XVIII i XIX wieku. "Takich wynalazców w jego czasach było wielu. Wystarczy porównać dorobek Watta i np. Thomasa Edisona, który miał na swoim koncie 2000 patentów” - zaznacza Zarzycki.

Watt przede wszystkim skupił się na udoskonalaniu jednej maszyny. Można powiedzieć, że po prostu trafił ze swoim pomysłem w dziesiątkę – dał początek rozwojowi przemysłu, podstawę nowym wynalazkom i przy okazji zbił fortunę.

James Watt został trwale uhonorowany - jego nazwiskiem określono jednostkę miary mocy (wat - 1W). Oznaczenie możemy spotkać chociażby na żarówkach - wynalazku opatentowanym przez... Edisona.

PAP - Nauka w Polsce, Adam Lisiecki

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.04.2025. PAP/Leszek Szymański

    Sejm upamiętnił 1000. rocznicę koronacji pierwszych królów Polski

  • Fot. Adobe Stock

    Zmarła dr Magdalena Łaptaś - ceniona historyczka sztuki i archeolożka

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera