Największa znana liczba pierwsza

<p>Największa poznana dotychczas liczba pierwsza to 43. liczba pierwsza Mersenne'a - ustalili amerykańscy badacze z uniwersytetu w Missouri. Informację na ten temat podaje agencja <a href="http://www.ap.org/">AP</a>. </p>

Zespół z Central Missouri State University odkrył nową największą liczbę pierwszą w połowie grudnia 2005. Obliczenia prowadzono przez 10 miesięcy przy użyciu ok. 700 odpowiednio zaprogramowanych komputerów.

Liczby pierwsze to liczby naturalne, większe od 1, które dzielą się tylko przez 1 i samą siebie. Dziesięć pierwszych to: 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19, 23, 29. Liczb tych jest nieskończenie wiele i od lat naukowcy prześcigają się w wyznaczaniu tej największej, możliwej do obliczenia.

Nowa "rekordzistka" składa się aż z 9,1 milionów cyfr. Można ją zapisać jako M30402457, lub inaczej: 2 do potęgi 30402457 minus 1. Oznacza to, że jest ona tzw. liczbą pierwszą Mersenne\\'a.

"Jesteśmy bardzo podekscytowani, szukaliśmy tej liczby od długiego czasu" - cieszą się kierujący badaniami prof. Steven Boone i Curtis Cooper. Zajmują się oni szukaniem największych liczb pierwszych w ramach projektu GIMPS - "Great Internet Mersenne Prime Search". Jest to globalny konkurs, w którym - po zainstalowaniu w swych komputerach specjalnego oprogramowania - mogą uczestniczyć wszyscy pasjonaci matematyki.

Amerykańska fundacja Electronic Frontier (EFF) wyznaczyła nagrodę w wysokości 100 tys. dolarów dla zespołu, który obliczy liczbę pierwszą o co najmniej 10 milionach cyfr. DWO

Tekst ukazał się na stronach Serwisu Naukowego PAP.

jjj

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera