
<p>Mieszkańcy gminy Stubno na Podkarpaciu i odwiedzający te strony turyści już wkrótce będą mogli obserwować przyloty bocianów oraz innych ptaków ze specjalnej wieży, która stanie się częścią bocianiego centrum turystyczno-edukacyjnego. Stubno nazywane jest bocianią stolicą Polski. W miejscowości tej znajduje się ponad 30 bocianich gniazd, a w całej gminie jest ich aż 75. </p>
Każdego roku w sezonie mieszka tam przeszło 350 bocianów, które najwyraźniej upodobały sobie te strony; dwa lata temu w Stubnie stanął pomnik tych ptaków.
Na pierwszy etap budowy tej inwestycji gmina pozyskała 300 tysięcy złotych z Sektorowego Programu Operacyjnego "Odnowa Wsi oraz Zachowanie Dziedzictwa Kulturowego" Unii Europejskiej. Przewidziano budowę Biura Informacji Turystycznej i ścieżki dydaktyczno-turystycznej wiodącej od Stubna do Kalnikowa, gdzie znajduje się m. in. rezerwat rzadkiej rośliny, szachownicy kostkowanej. Głównym punktem będzie wieża widokowa.
"W biurze turyści będą mogli uzyskać niezbędne dane o bocianach, z których słynie nasza gmina, a także o wielu innych atrakcjach, a z wieży będzie można obserwować ptasie wędrówki. Na bocianie centrum turystyczno-edukacyjne, o które staraliśmy się od dawna, potrzeba jeszcze ok. 1 miliona złotych. Jest szansa na otrzymanie tej kwoty z funduszy UE"- mówi wójt gminy, Janusz Słabicki.
PAP - Nauka w Polsce, Jan Miszczak
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.