W CBK PAN powstaje skala czasu dla GALILEO

W Obserwatorium Astrogeodynamicznym w Borowcu koło Poznania, placówce <a href="Centrum%20Badań%20Kosmicznych%20PAN">Centrum Badań Kosmicznych PAN</a>, prowadzone są prace nad skalą czasu dla europejskiego systemu nawigacji satelitarnej GALILEO.

"Satelita nawigacyjny jest wyposażony w zegary atomowe. GALILEO ma pasywny maser wodorowy i wzorzec rubidowy,  których  wskazania muszą być kontrolowane z Ziemi. Wiąże się to z realizacją skali czasu odniesienia dla całego systemu GALILEO, oczywiście z dowiązaniem tej skali czasu do światowego czasu uniwersalnego UTC" - mówi kierujący badaniami dr Jerzy Nawrocki z Laboratorium Czasu i Częstotliwości przy Obserwatorium Astrogeodynamicznym.

Galileo System Time to bardzo precyzyjna skala czasu, oparta o zegary atomowe: wzorce cezowe i masery wodorowe, znajdujące się w czołowych laboratoriach europejskich. Stabilność tej skali czasu ma sięgać 1 sekundy spóźnienia na ponad 10 mln lat. Powstająca struktura nazywa się "Galileo Time Service Provider Prototype".

Wiąże się to również z budową  "Precise Time Facility" (PTF) , która będzie generowała skalę czasu wykorzystywaną do sterowania zegarami na satelitach.  Ta "Precise Time Facility" stanowi część tzw. "segmentu kontrolnego systemu", czyli stacji kontrolującej cały GALILEO.

W realizacji obu zadań uczestniczy Centrum Badań Kosmicznych - Obserwatorium Astrogeodynamiczne, a konkretnie laboratorium  czasu i częstotliwości.

"Bierzemy udział w projektowaniu systemu i  przygotowaniu oprogramowania.  Opracowane w Borowcu odbiorniki TTS-3 staną się częścią urządzeń służących do porównań czasu w PTF (z dokładnością  nanosekundową)" - informuje dr Nawrocki.

PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. SpaceX

    Załoga misji Ax-4 z Polakiem wróciła we wtorek na Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: misja w kosmosie się zakończyła, ale eksperymenty dalej będą trwały

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera