Nagrodzona praca dyplomowa może pomóc niewidomym

Niewidomy.jpeg
Niewidomy.jpeg

Program symulacyjny do udźwiękowienia scen, które wspomagałyby samodzielne poruszanie się osób niewidomych, autorstwa Michała Bujacza, łódzki oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP) uznał za najlepszą pracę dyplomową w roku 2004/2005.

"Stereofoniczne przedstawienie wirtualnych scen 3D - symulacja urządzenia wspomagającego niewidomych" - tak brzmi tytuł nagrodzonej pracy. "Jej celem było znalezienie odpowiedniej metody na opisanie trójwymiarowych scen za pomocą sygnałów dźwiękowych. Mogłaby być ona wykorzystana w elektronicznym urządzeniu wspomagającym niewidomych" - mówi Karolina Dankowska z Wydziału Elektrotechniki i Elektroniki Politechniki Łódzkiej, w ramach którego organizowany jest konkurs.

Promotorem nagrodzonej pracy był dr hab. Paweł Strumiłło z Instytutu Elektroniki PŁ.

Jak wyjaśnia Dankowska, Bujacz opracował program symulacyjny, który umożliwia poruszanie się użytkownika po prostych scenach trójwymiarowych w oparciu o wspólny "kod dźwiękowy". "Podstawowym założeniem było przełożenie  na dźwięk dystansu w linii prostej między wirtualnym użytkownikiem, a przeszkodą: im bliższa przeszkoda, tym wyższy dźwięk wytwarzany przez urządzenie" - tłumaczy Dankowska.

Program symulacyjny przetestowano na grupie 10 ochotników - 5 kobiet i 5 mężczyzn w wieku od 14 do 52 lat.

Uczestnicy byli szkoleni przez 2-4 godzin w obsłudze programu i wykorzystaniu kodu dźwiękowego do postrzegania wirtualnych scen.

Potem wraz z ochotnikiem przeprowadzano serię eksperymentów sprawdzających skuteczność, z jaką może odtworzyć udźwiękowione sceny i poruszać się w wirtualnym środowisku z niewidocznymi przeszkodami.

Próby przebiegły pomyślnie. Zarejestrowane wyniki i opinie mogą w przyszłości posłużyć do udoskonalenia najczęściej wybieranych metod udźwiękawiania przestrzeni - uważa Dankowska. Będą także przydatne w pracach nad elektronicznym urządzeniem wspomagającym osoby niewidome w samodzielnym poruszaniu się. Urządzenie jest  projektowane w Zakładzie Elektroniki Medycznej Politechniki Łódzkiej.

Konkurs SEP jest organizowany co rok. Komisja konkursowa ocenia m.in. nowoczesność tematyki, użyteczność uzyskanych wyników badań, pracochłonność oraz wykorzystanie literatury polsko- i obcojęzycznej.

Drugie miejsce w tegorocznym konkursie zajęła praca Przemysława Ignaciuka z zakresu autoamtyki "ABR service flow control in ATM networks". Trzecie miejsce przyznano Jakubowi Mielczarkowi za "Projekt układu służącego do komunikacji cyfrowej, tolerującego promieniowanie".  

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Press
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.05.2025. Przewodnictwo Polski w Radzie UE. Konferencja "Sztuczna inteligencja w metrologii" w Kielcach, 13 bm. (ad) PAP/Piotr Polak

    Prezes GUM: sztuczna inteligencja zmienia oblicze metrologii

  • Fot. materiały prasowe CBK PAN

    Polscy naukowcy przetestują kosmiczną koparkę w warunkach imitujących te na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera