Lek przeciwłuszczycowy i ciągnik SKZ 81 to "Polskie produkty przyszłości"

leki_6.jpeg
leki_6.jpeg

Technologia wytwarzania leku przeciw łuszczycy oraz zespół ciągnikowy SKZ 81 zwyciężyły w konkursie &quot;Polski produkt przyszłości&quot;, rozstrzygniętym w środę 21 grudnia w Warszawie. Organizatorem konkursu jest <a href="http://www.parp.gov.pl/">Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.</a>

W kategorii „Technologia przyszłości" nagrodę odebrał Instytut Farmaceutyczny w Warszawie - za  opracowanie technologii wytwarzania calcipotriolu, aktywnej substancji w nowym leku przeciw łuszczycy.

W kategorii "Wyrób przyszłości" zwyciężył pojazd  zaprojektowany przez Centrum Mechanizacji Górnictwa KOMAG w Gliwicach: zespół ciągnikowy SKZ 81 z podwójnym napędem.

Jak podkreśla doc. Wiesław Szelejewski z Instytutu Farmaceutycznego, nowa metoda wytwarzania leku na łuszczycę ma ogromne znaczenie dla ok. 1,5 procent Polaków, cierpiących na tę przewlekłą i nieuleczalną chorobę.

"Opracowany przez nas metoda jest tańsza w produkcji niż dotychczasowe, a przeciwłuszczycowy lek, w którego skład wchodzi calcipotriol - bezpieczniejszy dla pacjenta ze względu na ograniczone skutki uboczne" - podkreśla doc. Szelejewski.

Jak dodaje, opracowany w instytucie lek czeka teraz na rejestrację; ciągu najbliższego roku powinien pojawić się w aptekach. Instytut prowadzi już rozmowy z międzynarodową firma farmaceutyczną, która miałaby sprzedawać nowy preparat także na rynku światowym.

Zespół ciągnikowy SKZ-81 z podwójnym systemem napędowym, zaprojektowany przez gliwickie CMG KOMAG,  przeznaczony jest do transportu ludzi oraz ciężkich wielkowymiarowych maszyn, urządzeń i materiałów w podziemnych wyrobiskach górniczych.

Rozwiązanie to umożliwia bezprzeładunkowy transport ciężkich ładunków w krótszym czasie i przy mniejszych kosztach niż dotąd. Jego szczególną cechą jest możliwość wykorzystywania torów istniejących w kopalniach. Jak zapewniają gliwiccy konstruktorzy, zainteresowanie ich projektem wyrazili już przedstawiciele różnych krajów, w tym Rosji.

Kapituła konkursu wyróżniła też projekt "kompleksowe zagospodarowanie odpadów garbarskich", przedstawiony przez ChemTech-ProSyntech ze Sławkowa. Wyróżniła także projekt "zintegrowany system pomiaru obiektów trójwymiarowych ScanBright", opracowany przez Smarttech z Łomianek. Trzecie wyróżnienie kapituła  przyznała projektowi Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Izotopów POLATOM w Otwocku-Świerku, związanemu z zastosowaniem izotopów w leczeniu nowotworów gałki ocznej.

* * *

W poprzednich ośmiu edycjach konkursu zgłoszono w sumie kilkaset projektów, spośród których kapituła przyznała 16 nagród i 34 wyróżnienia. Wybrane projekty zgłaszane są przez organizatora do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psycholog: reagowania na niebezpieczne sytuacje trzeba uczyć już w szkole

  • Fot. Adobe Stock

    Na przekór tzw. krzywej Wielkiego Gatsby’ego: nastolatki wierzą, że mogą więcej - w krajach, gdzie mogą mniej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera