Historia i kultura

Historycy odznaczeni medalami "Gloria Artis"

<p>Historycy, w większości związani z <a href="http://www.ipn.gov.pl/">Instytutem Pamięci Narodowej</a>, zostali 13 grudnia w Warszawie odznaczeni przez <a href="http://www.mkidn.gov.pl/website/index.jsp?catId=1">ministra kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierza Michała Ujazdowskiego</a> srebrnymi medalami &quot;Zasłużony kulturze - Gloria Artis&quot;. </p>

Odznaczenia otrzymali: Antoni Dudek, Jerzy Eisler, Andrzej Friszke, Włodzimierz Suleja, Jan Żaryn, Wojciech Roszkowski i Andrzej Paczkowski,

Minister kultury podkreślił podczas uroczystości, że medale przyznawane są zasłużonym, zarówno polskiej kulturze, jak i tym, którzy chronią dziedzictwo narodowe.

"Praca historyka jest ściśle powiązaną z ochroną dziedzictwa narodowego - szczególnie ta praca, która  poświęcona jest dziejom najnowszym Polski" - ocenił minister. Jego zdaniem odznaczeni historycy nigdy nie uprawiali żadnej propagandy.

"To była prawdziwa twórczość naukowa i intelektualna" - zaznaczył.

Prof. Wojciech Roszkowski, dziękując ministrowi w imieniu wszystkich uhonorowanych medalem, powiedział że odznaczenie jest "uhonorowaniem niezależności myślenia".

"To dowód uznania za próbę obiektywnego i wolnego od uprzedzeń docierania do prawdy historycznej. Z tym nie było prosto zarówno w czasach PRL-u, ale paradoksalnie również ostatnio" - zwrócił uwagę Roszkowski.

Zdaniem historyka, w PRL-u wolna twórczość historyczna była poddana ogromnym ograniczeniom ze względu na brak źródeł i drukowanie prac tylko w podziemiu. "W czasach najnowszych mieliśmy do czynienia z inną trudnością - z przysłowiowym powiedzonkiem: zostawmy to historii" - wyjaśnił.

PAP - Nauka w Polsce, Agata Zbieg

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

  • 30.04.2024. Prezentacja największej w Europie kolekcji tkanin średniowiecznych, 30 bm. w Toruniu. Na znalezisko natrafiono podczas prac archeologicznych na Chełmińskim Przedmieściu przed rozpoczęciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Unikalna kolekcja tkanin i butów z XVI-XVII wieku znaleziona na placu budowy ECF Camerimage

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera