Biznes w Centrum uwagi

Ludzie nauki wyjdą naprzeciw potrzebom rynku. W Centrum Biznesu, tworzonym przez <a href="http://www.wz.uw.edu.pl/">Wydział Zarządzania UW</a>, ekonomiści, prawnicy, finansiści, psychologowie, marketingowcy i inni specjaliści podzielą się wiedzą z przedsiębiorcami. Prace nad Centrum są już bardzo zaawansowane.

Będzie to niewątpliwie jedno z najważniejszych przedsięwzięć, jakie Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego zrealizuje w najbliższych latach. 

Naukowcy także na tym skorzystają. Będą tu mogli skonfrontować swoje poglądy z opiniami kolegów z innych ośrodków akademickich, wymienić doświadczenia, nawiązać cenne kontakty.

CZTERY FILARY CENTRUM BIZNESU

Intencją twórców Centrum Biznesu Uniwersytetu Warszawskiego jest skupienie środowiska akademickiego wokół prac nad rozwojem przedsiębiorczości w Polsce.

„Centrum opierać się będzie na czterech filarach” – informuje dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, profesor ekonomii Alojzy Z. Nowak.

Pierwszy, podstawowy filar związany jest z inkubacją przedsiębiorczości - ma służyć pomocą w tworzeniu biznesplanów, udzielać porad prawnych i finansowych. Drugi to Centrum Badawcze - powinno ono zapewnić stały wzajemny kontakt ludziom polskiej nauki, którzy odnieśli sukcesy w kraju i za granicą. Trzeci filar to usługi szkoleniowe i organizacja kursów dla środowisk związanych z biznesem. "Czwartym wyzwaniem jest budowa wirtualnego parku technologicznego, który w założeniu ma wspomagać badania naukowe, prowadzone w różnych ośrodkach akademickich i w różnych dziedzinach nauki" - precyzuje profesor.

BIZNES NAUCE, NAUKA - BIZNESOWI

Coraz więcej naukowców podkreśla, że popularyzowanie nauki i wprowadzanie w życie idei „gospodarki opartej na wiedzy" to najlepsza droga do wdrażania Strategii Lizbońskiej.

Ważne jest jednak i to, że Centrum przysporzy korzyści samym naukowcom. Dzięki wirtualnej sieci powiązań zapewni ono na przykład wykładowcom Uniwersytetu Warszawskiego stały kontakt z innymi  ośrodkami akademickimi, ze sobą nawzajem, a co najważniejsze - z praktyką.

Prace nad projektem są dalece zaawansowane. Pewne jego elementy już funkcjonują, inne znajdują się w końcowej fazie dyskusji i analiz.

W pracach nad zapleczem wirtualnym Centrum współpracują z warszawskim uniwersytetem instytucje międzynarodowe - z Tajwanu, Chin, Indii, Stanów Zjednoczonych oraz instytucje Unii Europejskiej.

ZNALAZŁY SIĘ ŚRODKI NA BUDOWĘ BAZY

Finansowanie tej inwestycji w dużej mierze opiera się na środkach unijnych. Wydział Zarządzania jako pierwszy na Mazowszu zdobył fundusze na rozbudowę i rozwój swojej bazy materialnej.

Zmodernizowano dzięki nim budynki uczelni, skomputeryzowano pracownie, wzbogacono bibliotekę. Pieniądze na ten cel pochodziły w ponad 70 procentach z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

„Środki finansowe z Unii Europejskiej pozwoliły nam zapewnić nowoczesne warunki techniczne dla pracy dydaktycznej i naukowej” – mówi prof. Nowak.

TERAZ POTRZEBNE PIENIĄDZE NA BADANIA

Kolejny etap to pozyskiwanie funduszy na tzw. rozwój "miękki", czyli na badania.

Wydział dysponuje już środkami z Europejskiego Funduszu Społecznego i z urzędu marszałkowskiego. Planuje poszerzenie badań w zakresie zarządzania i eksport wyników do krajów Europy Wschodniej. Część tych planów stanowi projekt sieci wymiany informacji między uczelniami na Ukrainie, a następnie w  Polsce. Projekt ten jest współorganizowany i współfinansowany przez NATO, a kieruje nim prof. dra hab. Alojzego Z. Nowaka.

Poprzez wprowadzenie komputeryzacji procesów dydaktycznych i naukowych projekt ten z jednej strony umożliwi podniesienie jakości kształcenia na uczelniach ukraińskich, a z drugiej - umożliwi i wzmocni kooperacje pomiędzy nimi i uczelniami zagranicznymi, w tym także polskimi” – informuje prof. Nowak.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Olszewska
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: praca zawodowa to element terapii w chorobie przewlekłej

  • 15.04.2025. PAP/Radek Pietruszka

    Psychiatra: budując odporność psychiczną możemy brać przykład z polskiego astronauty

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera