Stworzenie zasobów cyfrowych w ramach trzech kolekcji: naukowo-dydaktycznej, dziedzictwa kulturowego i regionaliów - to główne cele działalności <a href="http://kpbc.umk.pl/dlibra">Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej</a>, która została oficjalnie otwarta 2 grudnia w <a href="http://www.bu.uni.torun.pl/">Bibliotece Uniwersyteckiej UMK</a>.
W bibliotece można znaleźć m.in. dokumenty i materiały dotyczące Kujaw, Pomorza i Ziemi Dobrzyńskiej, zabytki piśmiennictwa polskiego, a także podręczniki i skrypty akademickie. Obecnie zawiera ona 1300 publikacji.
Koordynatorem projektu jest Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, a partnerami Biblioteka Medyczna Collegium Medicum UMK i Biblioteka Główna Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
"W perspektywie oczekuje się, że do budowy cyfrowych zasobów przystąpią inne biblioteki należące do Konsorcjum Bibliotek Naukowych Regionu Kujawsko-Pomorskiego oraz archiwa i muzea posiadające kolekcje, które mogłyby być udostępnione szerszemu gronu odbiorców" - informuje zastępca dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, Bożena Bednarek-Michalska.
Twórcy Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej chcą, by służyła ona nie tylko naukowcom, studentom czy uczniom, ale także mieszkańcom regionu. "Jej kształt i realizacja będzie zależała od wszystkich instytucji zaangażowanych w projekt oraz od autorów i wydawców współczesnych dzieł, którzy zechcą zamieścić swoje prace w Internecie" - podkreśla Bożena Bednarek-Michalska.
Mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość zapoznania się z zasadami działania biblioteki podczas specjalnych prezentacji, które odbędą się w kwietniu 2006 roku. Realizowane będą w ramach 6. Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki (20-23 kwietnia 2006 r.).
Biblioteka jest realizowana w ramach wieloletniego projektu współfinansowanego przez Unię Europejską z funduszy Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR).
PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.