W piątek startuje prywatna rakieta Falcon I

<strong>Prywatna rakieta wyniesie dziś w piątek o godz. 22 naszego czasu na orbitę małego satelitę Akademii Sił Powietrznych USA - informuje serwis <a href="http://spaceflightnow.com/">SpaceFlightNow</a>.</strong>

Ponad 20-metrowa rakieta Falcon 1 wystartuje z małej wysepki Omelek, położonej na środkowym Pacyfiku.

To pierwszy poważny projekt firmy Space Exploration Technologies (SpaceX) - "dziecka" Elona Muska, milionera, który swój majątek zawdzięcza założeniu PayPala (systemu elektronicznych przelewów pieniędzy, używanego najczęściej podczas aukcji internetowych). Głównym zadaniem SpaceX jest podbój najbliższej przestrzeni kosmicznej przy zastosowaniu nowych i znacznie tańszych od NASA i ESA technologii.

Koszt startu rakiety Falcon 1 ma być trzy razy mniejszy od kosztów startu analogicznej rakiety NASA.

Rakieta Falcon 1 ma dwa silniki: Merlin - działający w pierwszej fazie lotu, i Kestrel działający w drugiej fazie.

Falcon 1 wyniesie na orbitę satelitę zbudowanego przez kadetów Akademii Sił Powietrznych USA o nazwie FalconSat-2. Ten malutki, bo ważący tylko trochę ponad 20 kilogramów, satelita zbada jak kosmiczna plazma wpływa na system nawigacyjny GPS.

Firma SpaceX już prowadzi pracę nad kolejnymi, znacznie większymi, rakietami nazwanymi Falcon 5 i Falcon 9. AOL

* * *

Tekst ukazał się na stronach Serwisu Naukowego PAP.

jjj

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera