Relaksacja neuromięśniowa przydaje się nie tylko sportowcom

sport_tyczka.jpeg
sport_tyczka.jpeg

<p>Poziom w sporcie wyczynowym jest dziś bardzo&nbsp; wyrównany. O zdobyciu
medalu często decyduje czynnik psychiczny, więc sportowcy trenują psychikę równie intensywnie jak ciało. &quot;Jedną z tajemnic ich
sukcesów jest relaksacja neuromięśniowa&quot; - zdradza psycholog sportu,
czterokrotny mistrz Polski w łucznictwie, Dariusz Parzelski z <a href="http://www.psych.uw.edu.pl/" target="_blank">Wydziału
Psychologii UW</a>.</p>

Relaksacja, zwana również treningiem relaksacyjnym Jacobsona, to ciąg ćwiczeń, polegających na systematycznym naprzemiennym naprężaniu, a następnie rozluźnianiu głównych grup mięśniowych tak, aby w rezultacie osiągnąć stan całkowitej relaksacji. "Ten stan odprężenia, niemożliwy do uzyskania w innych warunkach, znacznie ułatwia efektywny start" – zaznacza psycholog.

Właśnie relaksacja neuromięśniowa stanowi jedną z tajemnic sportowych sukcesów m.in. Adama Małysza.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że redukując napięcie mięśniowe, redukują tym samym  stres i lęk. Ta zasada nierozdzielności psychiki i ciała wykorzystywana jest właśnie w relaksacji neuromięśniowej.  

„Jak to się dzieje? Napinając dany mięsień, a następnie rozluźniając go, uczymy się odczytywać  sygnały własnego ciała i odróżniania (na płaszczyźnie cielesnej) stanu napięcie od relaksacji. Taka umiejętność bardzo się przydaje w sytuacjach stresowych. Może zostać wykorzystana do redukowania napięcia mięśniowego, a tym samym - do zmniejszania stresu” – tłumaczy Parzelski.

Ktoś, kto systematycznie stosuje relaksację, nie tylko wpływa na obniżenie ogólnego napięcia mięśniowego, ale staje się też osobą spokojniejszą i bardziej zrelaksowaną.

Relaksacja neuromięśniowa jest także elementem większości programów leczenia chronicznego stresu. Okazuje się skuteczna w leczeniu bezsenności, nadciśnienia, bólów głowy, lęku i stanów ogólnego napięcia.

PAP - Nauka w Polsce, Eliza Kokoszycka
reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: hałas szkodzi zdrowiu, dlatego konieczna jest zmiana norm hałasu w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: zespół stresu pourazowego związany z wyższym poziomem insuliny we krwi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera