Najstarsze mumie na świecie na wystawie w Santiago

W stolicy Chile Santiago wystawiono w tym tygodniu mumie
cywilizacji Chinchorro, uważane za najstarsze na świecie. Niektóre
z nich mogą liczyć nawet 7 tys. lat.

Na wystawie otwartej w Pałacu Moneda w centrum chilijskiej stolicy można oglądać trzy mumie - dwoje dorosłych i jedno dziecko - przywiezione z uniwersytetu Tarapaca w Arico.

Pierwsze mumie znaleziono w regionie Arica na północy Chile w latach 80. Żyjące tam plemiona Chinchorro zajmowały się polowaniem, rybołówstwem oraz zbieraniem alg.

Mumie należące do przedstawicieli tej kultury pochodzą z okresu 5000-2000 r. p.n.e. i niektóre z nich są starsze od słynnych mumii egipskich. Większość z nich jest w bardzo dobrym stanie, na co wpłynęło morskie powietrze. Jak podkreśla chilijski archeolog Hermann Mondaca, "jest to fenomen na skalę światową".

"Wielka liczba odkrytych mumii pokazuje, że przedstawiciele cywilizacji Chinchorro nie czynili rozróżnienia przy mumifikacji w odróżnieniu od Egipcjan, którzy mumifikowali tylko osoby ważne" - zwrócił uwagę Mondaca. Według archeologa mumie Chinchorro wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki.

Władze chilijskie mają zamiar w przyszłym roku zwrócić się o wpisanie mumii na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. IBO

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Bakteryjny „płyn do mycia naczyń” pomaga rozkładać ropę

  • Fot. Adobe Stock

    Amazonia może przetrwać susze, ale za wysoką cenę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera