Warany z Komodo w poznańskim ZOO

waran.jpeg
waran.jpeg

<p>Dwie samiczki warana z indonezyjskiej wyspy Komodo można od 18 listopada oglądać w poznańskim starym ogrodzie zoologicznym. &#8222;Nigdy wcześniej w Polsce nie było tych największych jaszczurek na świecie&#8221; &#8211; mówi dyrektor ds. hodowlanych <a href="http://www.zoo.poznan.pl/">poznańskiego ZOO </a>Radosław Ratajszczak.</p>

Dwie samiczki o imionach Flores i Rintja zamieszkały w specjalnym pawilonie w starym ogrodzie zoologicznym w centrum Poznania. Trafiły tu z pierwszej udanej hodowli tych gadów z Teneryfy. O jaszczurki starało się kilkadziesiąt ogrodów zoologicznych. Ostatecznie znalazły się w Poznaniu i w dwóch ogrodów zoologicznych w Hiszpanii.

Flores i Rintja mają 1,2 długości i ważą ok. 1,5 kilograma, jednak rocznie będą przyrastały o 0,5 metra, aby w wieku 10 lat osiągnąć ponad 5 metrów długości i ponad 100 kg wagi.

Jaszczurkami opiekuje się specjalnie przeszkolony pielęgniarz. „Są to naprawdę niebezpieczne zwierzęta i trzeba umieć się z nimi obchodzić. Ich ślina zawiera bakterie zabójcze dla ssaków, a dorosłe osobniki potrafią w walce pokonać bawoła” - dodał dyr. Ratajszczak.

Warany z Komodo są największymi jaszczurkami na świecie. Na wolności żyją na kilkudziesięciu wyspach w Indonezji. Ich populacja szacowana jest na 2-4 tys. sztuk. W ogrodach zoologicznych w Europie żyje ich 16.

Poznański ogród zoologiczny chciałby rozpocząć hodowlę tych jaszczurek, ale musi poczekać 10 lat, aż samiczki osiągną dojrzałość płciową. "Musimy też zdobyć samca, o co się staramy” – dodaje Ratajszczak.

PAP - Nauka w Polsce, Jan Koprowski

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: setki gatunków płazów znajdą się poza tolerowanym przez nie zakresem temperatur

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera