
Archipelag Svalbard może się powiększyć o jeszcze jedną wyspę, jeśli potwierdzą się hipotezy, że fiord Hornsund jest zablokowaną przez lodowce cieśniną morską. Problem ten wzbudza zainteresowanie badaczy od początku XX wieku.
Połączenie lądowe miedzy Sorkapplandem, czyli Ziemią Południowego Przylądka a Ziemią Torella, czyli resztą Spitsbergenu, jest zbudowane z grubej pokrywy lodowej osadzonej na podłożu skalnym. Przesmyk ten rozdziela morza - Barentsa na wschodzie i Grenlandzkie na zachodzie. Fiord Hornsund, na zachodnim wybrzeżu Spitsbergenu wcinający się daleko w głąb lądu, kończy się na wschodzie potężnym lodowcem.
Badania i pomiary prowadzone od początku XX wieku przez różne ekspedycje - w tym polskie - ujawniają, że fiord wydłuża się nieustannie ku wschodowi wskutek recesji czoła klifu lodowego. Również z drugiej strony, na wschodnim wybrzeżu, obserwuje się cofanie klifu lodowego.
"Powstała tam najpierw mała zatoka przekształcona w krótki fiord" - przypomina dr Ziaja z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Te procesy spowodowane są narastającym ociepleniem klimatu.
Lodowcowy przesmyk między Sorkapplandem, a resztą wyspy zwęził się w ciągu ubiegłego stulecia z około 30 km do 10 km, a jednocześnie znacznie obniżył. Spowodowało to znaczne zmniejszenie zasilania przez kolejne lodowce, co znów dodatkowo przyspieszyło jego recesję.
Jeśli skalne podłoże lodowego przesmyku znajduje się poniżej poziomu morza - co wymaga jeszcze sprawdzenia - to fiord Hornsund jest morską cieniną zablokowaną od wschodu przez lodowiec, a Sorkappland - osobną wyspą. W razie dalszego ocieplania się klimatu ten lodowy zator może się wytopić jeszcze w pierwszej połowie XXI wieku. Zmienią się wówczas warunki klimatyczne i przyrodnicze tego rejonu. Procesy te świadczą o dużej wrażliwości polarnych karajobrazów na zmiany klimatu.
Problem ten przedstawił dr Wiesław Ziajana niedawnym XXXI Sympozjum Polarnym w Kielcach.
PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.