Jacy są młodzi Polacy?

Z badań przeprowadzonych przez IPSOS wynika, że młodzi Polacy najbardziej boją się bezrobocia i biedy. Nie interesuje ich polityka i sprzeciwiają się legalizacji narkotyków &#8211; podaje &#8222;Rzeczpospolita&quot;. <br />Badania prowadzone były wśród młodych ludzi w wieku 17-27 lat w czterech krajach &#8211; Polsce, Czechach, Rumunii i na Węgrzech. Okazało się, że Polacy najbardziej boją się bezrobocia i biedy, podczas gdy Czesi, Rumuni i Węgrzy - katastrof ekologicznych, terroryzmu, wojen i chorób.

Młodzi Polacy, nawet jeśli sami jeszcze nie szukają pracy, widzą, jakie problemy ma z jej znalezieniem starszy brat czy kolega. Podczas gdy 56 proc. młodych liczy na to, że w przeciągu pięciu najbliższych lat znajdą dobrą pracę, aż 24 proc. nie jest pewna, czy znajdzie jakiekolwiek zajęcie. Znajomości młodzi wymieniają jako czwarty czynnik decydujący o zrobieniu kariery. Ankietowani zdają sobie sprawę, że sytuacja się nie poprawi zbyt szybko i może dlatego aż trzy czwarte młodych Polaków opowiada się za opiekuńczym państwem.

Aż 80 proc. młodych nie chce się angażować w życie polityczne kraju. Jedynie 10 proc. chce brać w nim udział. Polacy wskazują na rosnącą korupcję, ponad jedna trzecia uważa, że w przyszłości zjawisko korupcji się rozwinie. Młodzi zamiast w ugrupowaniach politycznych zdecydowanie wolą udzielać się na rzecz społeczeństwa.

Aż 70 proc. młodych opowiedziało się przeciwko legalizacji miękkich narkotyków. Za legalizacją marihuany opowiedziało się 24 proc.

Spośród wszystkich ankietowanych z czterech państw, Polacy są najbardziej wierzący . Aż 80 proc. deklaruje, że wierzy, z czego 40 proc. kieruje się naukami kościoła.

PAP - Nauka w Polsce

AGZ

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera