Wirtualne świeczki płoną w internecie

Dla tych wszystkich, którzy nie mają czasu lub możliwości, by odwiedzić groby swoich bliskich, uruchomiono serwis internetowy. Na stronie <a href="http://www.zaduszki.com/">www.zaduszki.com</a> można uczcić pamięć zmarłych i bezpłatnie zapalić im wirtualną świeczkę.

"Zdajemy sobie sprawę z tego, że w świecie tak pełnym obowiązków nie zawsze mamy możemy odwiedzać groby naszych bliskich tak często, jak byśmy tego chcieli" - napisała na tej stronie  psycholog mgr Ewa Ostrowicz.

Na stronie można zapalić świeczkę zmarłej osobie i złożyć wirtualne kwiaty. Zarejestrowani członkowie serwisu mogą ponadto wystawić bliskiej osobie wirtualny nagrobek, gdzie znajdzie się zdjęcie, życiorys, a nawet nagranie z jej głosem.

Internetowy serwis zaduszkowy umożliwia również wysłanie "ostatniego pożegnania. Większość osób pozostawia gdzieś liścik, wiedząc lub mając nadzieję, że ktoś je znajdzie po ich śmierci. To jest to samo, ale przez internet" - podaje strona zaduszki.com

Najbardziej niezwykłą usługą, jaką oferuje serwis, jest wysłanie własnego epitafium. Osoba, którą podamy w formularzu, powiadomi pracownika strony o naszej śmierci, a ten opublikuje wcześniej uzgodniony z nami komunikat.

Symbol wirtualnej świeczki istnieje w internecie od kilku lat. Na początku miał formę graficznego znaku apostrofu "\\'". Oddawanie czci zmarłym w sieci zaczęło się po atakach terrorystycznych na wieże WTC w Nowym Jorku. Wówczas na stronach poświęconych ofiarom pojawiły się miliony świeczek.

Obecnie na stronie www.zaduszki.com najwięcej świeczek pali się na "wirtualnych grobach" Jana Pawła II, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Fryderyka Chopina oraz osób tragicznie zmarłych wskutek trzęsienia ziemi w Pakistanie. ARA/ PLO

PAP - Nauka w Polsce

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera