Laboratoryjna diagnostyka medyczna na warszawskiej AM


&nbsp;Po kilkuletniej przerwie, na <a href="http://www.amwaw.edu.pl/">Akademii Medycznej w Warszawie</a> rusza specjalizacja diagnostów laboratoryjnych. To pierwszy od 1999 roku nabór na tę specjalizację i pierwszy, którego program kształcenia jest dostosowany do wymogów unijnych - informuje członek komisji rekrutacyjnej Tomasz Sadowski.

Specjalizacja rusza na Akademii Medycznej w Warszawie, ale podyplomowe szkolenia dla diagnostów laboratoryjnych już prowadzą  inne ośrodki - we Wrocławiu, w Białymstoku, w Lublinie, w Łodzi, w Krakowie, w Katowicach w Bydgoszczy, w Poznaniu i w Gdańsku. Do specjalizacji mogą przystąpić absolwenci medycyny i analityki medycznej, którzy uzyskali prawo wykonywania zawodu diagnosty medycznego i przeszli przez rekrutację.

 Laboratoryjna diagnostyka medyczna jest jedną z 10 specjalizacji dostępnych dla diagnostów. W tym roku ruszają specjalizacje według nowych zasad, regulowanych znowelizowaną ustawą o diagnostyce laboratoryjnej z 2003 r. i rozporządzeniem ministra zdrowia. Nowością w kształceniu podyplomowym diagnostów jest to, że część specjalizacji jest finansowana przez nich samych.

 W Polsce, w odróżnieniu od krajów starej Unii Europejskiej, specjalizację z diagnostyki laboratoryjnej mogą robić nie tylko lekarze, ale także absolwenci kierunku: analityka medyczna, którzy wcześniej zdobyli zawód biologa, farmaceuty lub chemika.

 "Prawo wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego przyznaje Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych. To zawód korporacyjny, podobnie jak adwokat" - wyjaśnił Sadowski.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Jabłońska

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: nowy program profilaktyki nie poprawi sytuacji zdrowotnej Polaków

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspert: zaledwie 30 proc. chorych na astmę stosuje się do zaleceń i systematycznie przyjmuje leki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera