W tym roku stypendia w ramach akcji "Zostańcie z nami", zorganizowanej przez tygodnik "<a href="http://www.polityka.pl/polityka/index.jsp?place=Menu01&news_cat_id=-1&layout=0&fpage=Threads">Polityka",</a> otrzyma 18 młodych polskich naukowców. Mają one zachęcić młodych badaczy do pozostania w kraju i kontynuowania tutaj kariery naukowej.
Większość stypendiów (w wysokości 25 tys. zł dla każdego laureata) otrzymali mężczyźni; wśród stypendystów są tylko trzy kobiety. Oprócz naukowców z dużych ośrodków, takich jak Warszawa, Kraków, Poznan lub Wrocław nie brak stypendystów z mniejszych miast, np. z Częstochowy.
Wyróżnienia przyznawane są już po raz piąty przez kapitułę, w której skład wchodzą profesorowie o wybitnym dorobku naukowym, fundatorzy oraz dziennikarze tygodnika "Polityka". Członkami kapituły są m.in. minister nauki i informatyzacji prof. Michał Kleiber i rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow.
"Zasadą jest to, że żadna dyscyplina badawcza nie jest faworyzowana. Taką samą szansę na stypendium ma literaturoznawca, jak fizyk albo pracownik akademii medycznej. Wśród laureatów przeważają 30-latkowie, po niedawno obronionych doktoratach lub tacy, których termin obrony przypada za moment" - wyjaśnia Edyta Gnojewska z "Polityki".
Stypendia otrzymali - z nauk ścisłych: Daniel Gackowski, Krzysztof Ginalski, Dariusz Hreniak, Wojciech Kamysz, Marcin Andrzej Malik, Piotr Sankowski, Izabela Szafraniak; z nauk humanistycznych: Michał Wierzchoń, Tomasz Zarycki, Artur Różański, Maciej Mrozik, Marcin Miłkowski, Grzegorz Jankowicz; z medycyny - Wiesław Marcol i Marcin Mycko, z prawa, nauk politycznych i ekonomii - Tomasz Zalasiński, Justyna Zając i Magdalena Kaniewska.
Fundusze, które składają się na stypendia akcji "Zostańcie z nami", pochodzą ze środków firm i od darczyńców prywatnych.
W tym roku redakcja "Polityki" otrzymała ponad 500 zgłoszeń. O każde z 18 stypendiów ubiegało się średnio ponad 28 osób. W sumie w ciągu ostatnich pięciu lat przyznano już 2,6 mln zł i wyróżniono 104 osoby.
Pełną listę nagrodzonych ogłosi w najbliższym numerze tygodnik "Polityka". Uroczyste wręczenie stypendiów odbędzie się w najbliższą niedzielę w siedzibie redakcji pisma.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.