Pasożytniczy robak doprowadza do samobójstwa pasikoniki i świerszcze, powodując chemiczne zmiany w ich mózgu - zaobserwowali badacze z Francji. Robak zaliczany do nicieni, Spinochordodes tellinii, pasożytuje w organizmach pasikoników i świerszczy tylko w postaci larwalnej. Problem pojawia się, gdy musi się przekształcić w wolnożyjącą postać dorosłą, ponieważ larwa żyje w owadach o naziemnym trybie życia, ale dorosły robak - w wodzie.
Sprytny nicień rozwinął doskonałą technikę \"manipulacji\" swoimi gospodarzami i gdy nadchodzi pora, owady-gospodarze zaczynają zachowywać się w irracjonalny sposób: szukają zbiornika wodnego i wskakują do niego, skazując się tym samym na samobójczą śmierć. Wtedy dojrzały robak, który jest 3-4 razy dłuższy niż postać larwalna, wydostaje się do wody i odpływa w poszukiwaniu partnera.
Dotychczas mechanizm tej manipulacji był owiany tajemnicą. Dopiero teraz udało się go rozszyfrować, dzięki pracy badaczy z Montpellier.
Po przeanalizowaniu białka w układzie nerwowym owadów przed i po inwazji pasożyta okazało się, że robak zmienia zachowanie owadów wpływając chemicznie na aktywność ich układu nerwowego. Wydziela w tym celu różne białka, które imitują białka owadzie i w ten sposób pośrednio lub bezpośrednio wpływa na tkankę nerwową.
Badacze doszli do tego wniosku po odkryciu, że zainfekowane owady produkują w mózgu inne białka niż owady zdrowe. Niektóre z tych białek zmieniają aktywność komórek nerwowych i regulują m.in. ruch organizmów w odpowiedzi na działanie ziemskiego pola grawitacji. JJJ
* * *
Tekst artykułu został opublikowany na stronach Serwisu Naukowego PAP: http://nauka.pap.net.pl
20 września 2005
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.