Kwiaty też muszą być atrakcyjne, by przyciągnąć uwagę owadów. W jaki sposób mogą to jednak robić te gatunki roślin, których kwiaty rozkwitają nocą? Wykorzystują do tego zjawisko fluorescencji - dowodzą hiszpańscy badacze na łamach najnowszego \"Nature\".
Jak podkreślają naukowcy, fluorescencja jest rzadko wykorzystywana w przyrodzie jako sygnał komunikacyjny. Dotychczas zauważono ją zresztą jedynie u papużek falistych i - prawdopodobnie - u skorupiaków rawek. Biolodzy nie znali jednak przypadku wykorzystywania fluorescencji w świecie roślin.
Jest jednak roślina, która posługuje się takim właśnie sygnałem do zwabienia owadów, mogących ją zapylić - donosi \"Nature\". Hiszpańscy naukowcy pod kierunkiem Francisco Garcia-Carmona z Uniwersytetu w Murcii wyodrębnili i poddali analizie barwniki z kwiatów dziwaczka (Mirabilis jalapa) - byliny o dużych kwiatach, które otwierają się wieczorem lub w pochmurne dni.
Okazało się, że jeden z barwników - żółta betaksantyna, emituje światło, które jest absorbowane przez inny barwnik - fioletową betacyjaninę. W ten sposób na płatkach kwiatów dziwaczka powstaje wyróżniający się zielony, fluorescencyjny wzór.
Taki fluorescencyjny \"neon\" przyciąga do kwiatów owady i nietoperze, które są wrażliwe na zielone światło. DWO
* * *
Tekst artykułu został opublikowany na stronach Serwisu Naukowego PAP: http://nauka.pap.net.pl
15 września 2005
we
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.