Ogólnopolski zlot miłośników astronomii

Wieczorne i nocne amatorskie obserwacje astronomiczne to główne atrakcje trzydniowego <a href="http://www.ozma.astronomia.pl/" target="_blank">Ogólnopolskiego Zlotu Miłośników Astronomii</a>&nbsp; (OZMA) w Niemczynie koło Białegostoku. To spotkanie nie tylko profesjonalnych astronomów, ale także amatorów, miłośników nocnego oglądania nieba.

Zlot organizowany jest po raz dziewiąty, za każdym razem odbywa się w innym miejscu, z dala od dużych miast, by zapewnić jak najlepszą obserwację nieba.

"W tym roku OZMA odbędzie się w pobliżu Białegostoku, gdzie prężnie działa silna grupa obserwatorów komet z białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii  - informuje w imieniu organizatorów Wojciech Burzyński.

Każdego kolejnego dnia zlotu, wieczorem, planowane są obserwacje astronomiczne przy użyciu teleskopów przywiezionych przez uczestników.

Organizatorzy liczą, że pogoda dopisze i przynajmniej jedna noc będzie bezchmurna, co pozwoli prowadzić obserwacje. Burzyński mówi, że obecnie nad północno-wschodnią Polską na niebie można obserwować przede wszystkim księżyc, który jest w fazie między nowiem a pierwszą kwadrą.

"Ale hitem będzie obserwacja w dniach 11-13 sierpnia roju meteorów, nazywanych perseidami, który w tych dniach ma swoje maksimum. Wtedy w ciągu godziny można się doliczyć nawet stu +spadających gwiazd+. Sto meteorów na godzinę" - zaznacza Burzyński.

W programie spotkania są też wykłady o astronomii i konkursy wiedzy na ten temat. Studenci ze studenckiego koła inżynierii kosmicznej działającego na Politechnice Warszawskiej chcą wypuścić balon troposferyczny - małą sondę balonową mierzącą temperaturę powietrza w różnych warstwach troposfery, a być może i stratosfery. To jeden z kilku realizowanych przez nich projektów.

PAP - Nauka w Polsce, Robert Fiłończuk

11 sierpnia 2005

we

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  •  08.08.2025. Dyrektor Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa Cezary Szczepański (L), minister nauki Marcin Kulasek (C) i prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Hubert Cichocki (P) podczas konferencji prasowej nt. inauguracji projektu SPARK, 8 bm. w budynku Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Celem projektu Satellite Platform for Advancement of Research and Knowledge (SPARK) jest opracowanie i wyniesienie na orbitę eksperymentalnego satelity badawczego. PAP/Albert Zawada

    Sieć Łukasiewicz będzie testować polskie technologie w kosmosie

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda IMAP pomyślnie przeszła końcowy test

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera