<strong>Pierwsze oznaki nadchodzącej jesieni - choć trwają jeszcze wakacje - daje się już zauważyć w rejonie Babiej Góry w Beskidach</strong>. Przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul poinformował, że kwitnie już typowo jesienna roślinność.
W rejonie Babiej Góry pojawiły się także granatowe kwiaty tojadu mocnego, które są bohaterami góralskiej legendy. Głosi ona, że roślina podarowała jako trzewiki swoje szare, podłużne kwiaty Matce Bożej, która chodziła boso po świecie. Maryja zrewanżowała się obdarowując tojada pięknymi, granatowymi kwiatami.
W piątek w masywie Babiej Góry, najwyższej góry Beskidów (1725 m n.p.m.), było pogodnie. Termometry wskazywały rano 15 stopni C. SZF
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.