Pierwsze oznaki jesieni na Babiej Górze

<strong>Pierwsze oznaki nadchodzącej jesieni - choć trwają jeszcze wakacje - daje się już zauważyć w rejonie Babiej Góry w Beskidach</strong>. Przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul poinformował, że kwitnie już typowo jesienna roślinność.

"Liście na drzewach nabierają już pastelowych odcieni, dojrzała też jarzębina, która zaczyna opadać. Na polanach pojawiły się charakterystyczne dla jesieni ciemnoniebieskie kwiaty goryczki trojeściowej. W górnym reglu owocują liczydło górskie i lilia złotogłów. Przekwitł okrzyn jeleni" - powiedział Mażul.

W rejonie Babiej Góry pojawiły się także granatowe kwiaty tojadu mocnego, które są bohaterami góralskiej legendy. Głosi ona, że roślina podarowała jako trzewiki swoje szare, podłużne kwiaty Matce Bożej, która chodziła boso po świecie. Maryja zrewanżowała się obdarowując tojada pięknymi, granatowymi kwiatami.

W piątek w masywie Babiej Góry, najwyższej góry Beskidów (1725 m n.p.m.), było pogodnie. Termometry wskazywały rano 15 stopni C. SZF

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Dorożała: 3 niedźwiedzie z Cisnej nie będą odstrzelone

  • 17.07.2025. Koordynatorka projektu, prof. Ewa Szuszkiewicz (P) i prof. Franco Ferrari (L) z Instytutu Fizyki US prezentują przykładowe pudełko z drożdżami podczas konferencji prasowej dotyczącej podsumowania projektu pn. Yeast Tardigrade Gene, 17 bm. na Uniwersytecie Szczecińskim w Szczecinie. Eksperyment Yeast Tardigrade Gene, pełna nazwa: „Zanim polecimy na Marsa: Czy niesporczaki mogą pomóc w ochronie innych organizmów w przestrzeni kosmicznej?”, realizowany jest przez konsorcjum trzech uczelni: Uniwersytet Szczeciński (koordynator projektu), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Śląski w Katowicach. Jest to jeden z eksperymentów pierwszej polskiej misji naukowo-technologicznej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Pieczę nad eksperymentem Yeast TardigradeGene podczas całej misji sprawował dr Sławosz Uznański-Wiśniewski. (sko) PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Drożdże wróciły z kosmosu; eksperyment ma pozwolić podbić Marsa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera