Liczne żony - długie życie

Poligamiści żyją dłużej od monogamistów, donoszą antropolodzy.
Odkryli oni, że mężczyźni z krajów, gdzie wielożeństwo jest
dopuszczalne żyją o 12 proc. dłużej od monogamistów.

Uczeni z uniwersytetu w Sheffield porównali dane na temat długości życia mężczyzn z 189 krajów. W 140 z nich w różnym stopniu praktykowana jest poligamia. W kolejnych 49 leżą w kręgu kulturowym stawiającym na monogamię, czytamy w portalu "New Scientist". W swych porównaniach badacze musieli uwzględnić mnóstwo rozmaitych czynników - przede wszystkim poziom życia i opieki zdrowotnej w poszczególnych krajach.

Po wzięciu poprawki na warunki ekonomiczne naukowcy ustalili, że posiadanie wielu żon przedłuża męski żywot. Dlaczego tak się dzieje? Badacze wysunęli kilka hipotez.

Według jednej jest to efekt ewolucji. Otóż, w kulturach, gdzie mężczyzna kilkakrotnie się żeni, ma z coraz młodszymi żonami kolejne dzieci w coraz późniejszym wieku. Selekcja naturalna faworyzowała więc mężczyzn długowiecznych, by mogli dłużej wspierać o rodzinę.

Druga teoria jest nieco bardziej przyziemna. Według niej, w tych kulturach to sami panowie lepiej dbają o siebie, by sprostać swym obowiązkom.

Trzecia podaje jeszcze prostsze wyjaśnienie. To żony - szczególnie te dużo młodsze od męża tak dobrze się o niego troszczą, że zapewniają mu dodatkowe lata życia. SAG

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozbłyski magnetarów wytwarzają złoto

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ Na Azorach odnaleziono ruiny jednej z najstarszych świątyń archipelagu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera