Lodówka przyszłości

Lodówki, chłodzące dzięki cienkim warstwom polimeru mogłyby
dokonać przewrotu w przechowywaniu żywności - i nie tylko.

Nowa metoda, polegająca na oziębianiu dzięki reakcji polimerów z polem elektrycznym, pozwoliłaby schładzać z 10-krotnie większą wydajnością niż obecne lodówki sprężarkowe bądź absorpcyjne. Poza tym takie chłodziarki działałyby bardzo cicho.

Dzięki technologii polimerowej, konsumpcja energii przeznaczonej do chłodzenia mogłaby zostać w Wielkiej Brytanii znacznie obniżona (obecnie na chłodzenie zużywa się tam 15 procent całej energii). Metodę można by wykorzystać w wielu dziedzinach - zarówno W klimatyzacji, jak i mikroelektronice czy nawet W chłodzących strojach dla strażaków

Jak dotąd naukowcom udało się przy pomocy tej technologii obniżyć temperaturę jedynie do 12 stopni Celsjusza. Nie pozwoliłoby to nawet porządnie schłodzić piwa. Jednak dalsze badania powinny doprowadzić do zbudowania skuteczniej działających lodówek. PPI/PMW

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera