Radiowy dostęp do internetu - jako alternatywę dla tradycyjnej sieci kablowej - zapewnił swoim studentom Instytut Elektroniki (IE) na Wydziale Elektrotechniki i Elektroniki Politechniki Łódzkiej. http://wee.p.lodz.pl/pages/index.php Nowa usługa umożliwia dostęp do sieci studentom i pracownikom, którzy przyjdą do IE z laptopem, wyposażonym w bezprzewodową kartę sieciową - informuje specjalista ds. promocji na Wydziale EiE, Karolina Dankowska.Karta sieciowa łączy system sieciowy użytkownika z falami radiowymi za pośrednictwem nadajnika. Nadajniki, zwane punktami dostępowymi (ang. Access Points), znajdują się na każdym z pięciu pięter Gmachu Trzech Wydziałów, w którym mieści się Wydział EiE. W budynku rozmieszczono także instrukcje, dotyczące korzystania z bezprzewodowej sieci za pomocą przeglądarki.
\"Aby korzystać z tego rodzaju sieci użytkownik nie potrzebuje zaawansowanej wiedzy informatycznej\" - zaznacza Dankowska. - \"W celu połączenia się z internetem należy jedynie odpowiednio skonfigurować komputer, wykonując kilka prostych czynności, szczegółowo opisanych w instrukcji. Wszyscy użytkownicy logują się do sieci podając jednakową, publiczną nazwę użytkownika i hasło.\"
Według EiE, zastosowanie sieci bezprzewodowej ma istotny wpływ na poprawę wygody studentów i pracowników. Umożliwia transmisję danych bez ograniczania mobilności jego użytkowników. Usługa jest bezpłatna.
Jak ocenia dziekan Wydziału EiE, prof. Andrzej Materka, radiowy dostęp do internetu jest dowodem na to, że proces tworzenia światowej sieci komputerów, towarzyszących człowiekowi zawsze i wszędzie, już się rozpoczął.
\"Następuje integracja i sprowadzenie wszystkich urządzeń do postaci mocnego, wydajnego urządzenia obliczeniowego. Staje się ono jednocześnie wizjotelefonem, telewizorem, przeglądarką internetową, notatnikiem, odtwarzaczem filmów i muzyki - cyfrowym asystentem człowieka (PDA - personal digital assistant)\" - tłumaczy prof. Materka.
PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros
12 kwietnia 2005
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.