Trufle, najdroższe grzyby świata, rosną nie tylko we Francji czy Włoszech. Łódzcy naukowcy udowodnili, że można je spotkać również w okolicach Częstochowy.
Trufle, których cena za kilogram liczona jest w tysiącach euro, są rzadkim przysmakiem. Występują głównie w krajach śródziemnomorskich, a rosną ok. dwudziestu centymetrów pod ziemią.
PODZIEMNE TROPY
\"Już ponad dwadzieścia lat temu natrafiliśmy na owocniki trufli w okolicach Częstochowy. Jest to trufla wgłębiona. To bardzo cenne naukowe znalezisko i stale je monitorujemy\" - mówi prof. Maria Ławrynowicz z Uniwersytetu Łódzkiego http://www.biol.uni.lodz.pl/ szefowa Katedry Algologii i Mikologii, która od trzydziestu lat bada grzyby podziemne.
Jej zdaniem, trufle rosną również w innych miejscach w Polsce. \"Jeśli znaleźliśmy trufle pod Częstochową, to tym bardziej powinny one być na południowych terenach Polski. Grzyby te mogą rosnąć np. w okolicach Krakowa, ale nie da się tego sprawdzić bez poszukiwań. Muszę jednak powiedzieć, że w ciągu trzydziestu lat swoich badań tylko raz natrafiłam na owocniki trufli\" - zwraca uwagę badaczka.
Trufla potrzebuje specjalnych warunków do hodowli. W podłożu musi występować węglan wapnia, a do rozwoju grzyba potrzebna jest bliska obecność dębu. W warunkach laboratoryjnych hodowla trufli jest więc skomplikowana. We Francji do hodowli trufli zakłada się plantacje dębów, pod którymi rozwijają się grzyby.
BULWY JAK Z BURGUNDII
Trufla ma kształt bulwiasty i jest wielkości orzecha włoskiego. \"Z zewnątrz ma czarny kolor, a po przekrojeniu jej wnętrze ma marmurkowy deseń. Są to jaśniejsze żyłki na nieco ciemniejszym tle. Miąższ wygląda, jakby był nasiąknięty wodą\" - opisuje Ławrynowicz.
Do poszukiwań trufli i innych grzybów podziemnych, znakomicie nadają się zwierzęta. \"Są specjalnie tresowane psy i świnie, które wyprowadzane w teren, węsząc, natrafiają na owocniki trufli. Przysmakiem dzików są natomiast jeleniaki, czyli tzw. trufle jelenie, które masowo występują w Polsce\" - dodaje badaczka.
Znalezione w okolicach Częstochowy trufle rosną na terenie rezerwatu przyrody. Dzięki temu ingerencja w badania naukowe osób trzecich jest znacznie ograniczona. Gatunek trufli, który odkryto w Polsce, występuje w południowej Europie. Grzyby spod Częstochowy najbardziej zbliżone są do trufli burgundzkich z grupy tzw. trufli letnich.
PAP - Nauka w Polsce, Paweł Hochstim
30 marca 2005
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.