Kanały jonowe i choroba dwubiegunowa

Warianty dwóch genów związanych z działaniem komórkowych kanałów
jonowych są zaangażowane w rozwój choroby dwubiegunowej -
informują naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA na łamach pisma
"Nature Genetics".

Choroba dwubiegunowa jest dość często występującą chorobą psychiczną, którą nazywano kiedyś psychozą depresyjno-maniakalną. Chorzy cierpią na powtarzające się zaburzenia nastroju - przeplatające się epizody manii (nadmiernego pobudzenia) i depresji.

We wcześniejszych badaniach genomu wskazano na kilka genetycznych czynników ryzyka, niemniej jednak prace poszczególnych grup badawczych różniły się wynikami.

Pamela Sklar i Shaun Purcell z Massachusetts General Hospital w Bostonie oraz Nick Craddock z Cardiff University przeprowadzili we współpracy powtórną analizę danych z wcześniejszych prac i dodatkowo przebadali genomy kolejnej grupy chorych.

Najsilniejszymi genetycznymi czynnikami ryzyka okazały się warianty genów ANK3 i CACNA1C. Gen ANK3 koduje białko o nazwie ankyryna G, które reguluje działanie kanałów sodowych (regulujących stężenie tych jonów wewnątrz komórek). Z kolei gen CACNA1C koduje podjednostkę (fragment) kanału wapniowego.

Niektórzy badacze już wcześniej sugerowali, że w mózgu myszy ekspresja obydwu z tych genów ulega zahamowaniu w odpowiedzi na podawanie litu. Dotychczas terapia litem jest uważana z jedną z najskuteczniejszych w leczeniu choroby dwubiegunowej.

Autorzy pracy podkreślają, że według wyników ich pracy, choroba dwubiegunowa jest przynajmniej częściowo efektem zaburzeń w działaniu komórkowych kanałów jonowych. KDO

PAP - Nauka w Polsce

tot/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera