
<strong>Gadu-Gadu, popularny komunikator internetowy, obchodzi 8. urodziny. Z aplikacji z logiem słoneczka korzysta w Polsce ponad 6 milionów internautów, wśród nich z symbolicznym nr 1980 były prezydent Lech Wałęsa</strong>. Pomysłodawcą i twórcą Gadu-Gadu jest Łukasz Foltyn. Informatyka zainspirował sukces ICQ - pierwszego komunikatora internetowego - który w 1996 roku stworzyła izraelska firma Mirabilis. Cztery lata później w sieci zaistniał polski odpowiednik.
Gadu-Gadu jako pierwszy komunikator miało też swoją premierę w orbicie okołoziemskiej. 26 czerwca 2008 roku w 30. rocznicę lotu pierwszego polskiego astronauty - Mirosława Hermaszewskiego - miała miejsce historyczna rozmowa między użytkownikami a astronautami z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Początkowo Gadu-Gadu oferowało tylko rozmowy tekstowe i wysyłanie wiadomości sms. Dzisiaj pozwala również na rozmowy głosowe, wysyłanie plików i zdjęć.
To już nie tylko komunikator, ale cała sieć społeczności, w której działają zintegrowane projekty: serwis społecznościowy MojaGeneracja.pl, rozgłośnia internetowa Gadu Radio, telefonia internetowa GaduNaglos, serwis mikroblogingowy Blip.pl, fora dyskusyjne Fora.pl i serwisy edukacyjne Nauka.pl.
Z komunikatora można korzystać również w telefonach komórkowych i urządzeniach przenośnych typu palmtop, instalując jego mobilne wersje.
Do codziennej komunikacji za pomocą Gadu-Gadu przyznaje się były prezydent Lech Wałęsa.
"Właściwie poświęcam internetowi cały wolny czas. Żona już dawno się obraziła. Gdy filmy są słabe, a pogoda kiepska, to siadam przed komputerem i pracuję, przy okazji korzystam z Gadu-Gadu" - powiedział były prezydent, który używa symbolicznego nr GG - 1980.
W 2007 roku komunikator wykorzystany został do zorganizowania pierwszego internetowego dyktanda ortograficznego. W projekcie Gadu-Dyktando wzięło udział ponad 15 tys. osób.
Obecnie powstaje nowe wydanie komunikatora, nazwane Nowe Gadu-Gadu w wersji testowej beta. Po zakończeniu testów, Nowe GG zostanie oficjalnie zaprezentowane wszystkim użytkownikom. JMY
PAP - Nauka w Polsce
bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.