Nawet osoby niezbyt aktywne fizycznie tracą codziennie średnio 2,8 litra wody. Co najmniej tyle wody należy zatem dostarczać organizmowi z pożywieniem i napojami, aby utrzymać zrównoważony bilans wodny - przypomina doc. Irena Celejowa z Warszawskiej Szkoły Zdrowia.
\"W skrajnych przypadkach - na przykład w w upalne dni u osób pracujących w górnictwie, hutnictwie lub u sportowców - straty wody mogą dochodzić nawet do 5,6, a nawet 10 litrów na dobę. I tyle samo powinny one wody wypić\" - mówi Celejowa.
JAKIE NAPOJE DOBRZE SŁUŻĄ ZDROWIU
Najlepiej pić naturalne napoje owocowe i warzywne, wody stołowe, mineralne. Z organizmu nie wydalamy przecież czystej wody. Wraz z nią tracimy związki mineralne, takie jak sód, potas, witaminy a nawet (obecne w pocie) białko.
\"Aby na bieżąco równoważyć bilans wody, najlepiej pić niewielkie ilości napojów drobnymi łykami, co pewien czas\" - mówi doc. Celejowa.
DLACZEGO WODA JEST NIEZBĘDNA TKANKOM
Jak przypomina specjalistka, ludzkie tkanki zawierają 70 proc. wody, co w przypadku osoby ważącej 70 kg oznacza, że aż 45 kg waży sama woda.
\"Tkanki organizmu człowieka żyją w środowisku wodnym. Jego skład jest utrzymywany na stałym, niezmiennym poziomie i jest stale odnawiany, dzięki ustawicznemu krążeniu krwi oraz innych płynów ustrojowych - mówi Celejowa.
Jak przypomina, krew obiega organizm w ciągu jednej minuty, czyli 1500 razy na dobę.
\"Gdy człowiek jest w spoczynku, ilość wody przepływającej przez układ krwionośny wynosi 5-8 tys. litrów na dobę. Podczas wysiłku fizycznego przepływ krwi jest wielokrotnie wyższy\" - wyjaśnia.
* * *
O tym, jakie napoje i w jaki sposób należy pić, żeby być zdrowym, opowie dr n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska z Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie http://www.izz.waw.pl/ w czasie wykładu pt. \"Jak i jakie napoje pić\", który odbędzie się 8 marca o godzinie 17.00 w auli Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania http://www.wseiz.pl/intro_1000.htm w Warszawie przy ulicy Rejtana 16. Wstęp wolny.
PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch
28 lutego 2005
reo
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.