Nowatorska operacja kręgosłupa u nastolatka

Nowatorską, mało inwazyjną metodę operacji kręgosłupa u 15-letniego chłopca cierpiącego na skoliozę zastosowali w poniedziałek lekarze w Matki w Katowicach. http://www.gczdim.katowice.pl/Info/informacje.php

Zabieg zwany torakoskopią, który przeprowadzili ortopeda dr Ryszard Tomaszewski oraz chirurg dziecięcy prof. Janusz Bohosiewicz, jest o wiele mniej obciążający dla pacjenta niż klasyczna operacja i pozwala mu szybciej wrócić do formy. Zamiast rozległego rozcięcia klatki piersiowej lekarze wykonali tylko dwa niewielkie nacięcia.

\"Nowatorstwo tej metody polega na tym, że doszliśmy do przodu kręgosłupa z dwóch punktowych dojść, a nie musieliśmy w tym celu robić rozległego cięcia. To zabieg trudny technicznie. Torakoskopię na świecie stosuje się do leczenia deformacji kręgosłupa dopiero od kilku lat, ale jest to bez wątpienia przyszłość\" - powiedział PAP dr Tomaszewski.

Przez nacięcia lekarze wprowadzili wziernik i narzędzia, dotarli do kręgosłupa i \"uwolnili go\", przecinając wiązadła i dyski na odcinku kręgosłupa piersiowego. Zabieg ten pozwoli na skuteczniejsze skorygowanie kręgosłupa w drugim etapie leczenia, który zaplanowano za dwa-trzy tygodnie. Wtedy kręgosłup będzie operowany od strony pleców, metodą klasyczną.

Młody pacjent cierpiał z powodu bardzo dużej deformacji kręgosłupa, sięgającej 125 stopni. Tak znaczne skrzywienie groziło mu wieloma komplikacjami zdrowotnymi (problemami z płucami, sercem i innymi narządami wewnętrznymi).

\"Całkowite skorygowanie tego kręgosłupa jest trudne, ale na pewno uda się to w znaczącym stopniu\" - uważa dr Tomaszewski.

Pacjent opuści szpital po około 10 dniach od drugiej operacji. Po wyleczeniu będzie mógł prowadzić bardziej aktywny niż dotąd tryb życia, a nawet uprawiać sport.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka

22 lutego 2005

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wrocław/ Impuls elektryczny i jon wapnia mogą wspólnie niszczyć raka

  • Fot. Adobe Stock

    Diabetolog: brak refundacji leków na otyłość to problem, który powinien wybrzmieć

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera