Kontrowersje wokół transportu uranu

Przewóz uranu przez Polskę do Czech, do jakiego doszło w ostatnich dniach, był utrzymywany w tajemnicy \"z konieczności zapewnienia jak najlepszej ochrony przewożonego ładunku, który jest materiałem strategicznym\" - wyjaśnia Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) http://www.paa.gov.pl/. Natychmiastowego wstrzymania przewozów paliwa jądrowego przez Polskę domagają się Zieloni 2004 http://www.zieloni2004.pl

OPERACJA POD KONTROLĄ

Jak zapewnia PAA, utrzymywanie przewozu w tajemnicy nie było przejawem lekceważenia społeczeństwa i mediów; co więcej - zgoda na transport została poprzedzona \"szczegółowymi analizami i uzyskaniem od przewoźnika gwarancji, że podczas całej operacji w pełni przestrzegane są odpowiednie polskie i międzynarodowe przepisy\".

Według rzecznika prasowego prezesa PAA dr. Stanisława Latka, ograniczenie informacji w przypadku przewozu \"sprzyja lepszemu zabezpieczeniu paliwa i służy w konsekwencji interesowi społeczeństwa\".

Agencja zapewnia, że \"ochrona fizyczna i rozwiązania techniczne dotyczące opakowania zapewniają pełne bezpieczeństwo transportu\" i że w żadnym momencie operacji nie było zagrożenia ani dla osób zaangażowanych w transport, ani dla ludności.

POWINNO SIĘ TEGO ZABRONIĆ

W wydanym w związku z transportem uranu stanowisku Zieloni 2004, określający siebie jako \"partia ludzi skupionych wokół haseł: ekologia, demokracja i tolerancja\", zaprotestowali przeciwko przewozowi paliwa jądrowego przez Polskę.

Domagają się oni wprowadzenia natychmiastowego wstrzymania przewozów paliwa jądrowego przez Polskę oraz nowelizacji prawa atomowego.

Według nich, nowelizacja ta powinna gwarantować obywatelom prawo do informacji o transportach paliwa i odpadów jądrowych, a także zapewniać władzom samorządowym prawo wydania zakazu transportu materiałów radioaktywnych przez ich terytorium.

\"To nieprawdopodobne, że władze wystawiają nasze życie na niebezpieczeństwo, dodatkowo próbują ukryć ten fakt i nie widzą w tym nic złego\" - podkreśla członek Rady Krajowej Zielonych 2004 Krzesimir Florek.

PIENIĄDZE, PIENIĄDZE

Zieloni 2004 uważają, że energetyka jądrowa to \"najdroższa metoda wytwarzania energii\".

\"Gdyby firmy produkujące energię jądrową zobowiązane były do pełnego ubezpieczania tej produkcji oraz ponoszenia pełnych kosztów - z uwzględnieniem kosztów transportu i składowania odpadów jądrowych, okazałoby się, że energetyka atomowa jest najdroższym ze sposobów pozyskiwania energii\" - argumentują.

W artykule o przewozie paliwa Życie Warszawy http://www.zw.com.pl/ napisało, że transport z wartym kilka milionów dolarów uranem był utrzymywany przez PKP Cargo http://www.pkp-cargo.pl/ w tajemnicy. A taki transport musi być ubezpieczony. Zdaniem dziennikarzy, jeśli nie ma rozgłosu, ryzyko jest mniejsze i ubezpieczenie dużo niższe.

Paliwo nuklearne przypłynęło do Szczecina ze Stanów Zjednoczonych w nocy z niedzieli na poniedziałek. Uran przeładowany został do 30 wagonów i wyruszył do elektrowni w czeskim Temelinie, a port i okolica zostały zabezpieczone przez policję i SOK.

PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

20 stycznia 2005

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Konferencja o przyszłości europejskiego lotnictwa po raz pierwszy w Polsce

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Sankowski: Instytut Badawczy IDEAS wpisany do KRS; może zacząć działać

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera