Prof. Szamatowicz doktorem honoris causa Akademii Medycznej w Białymstoku

Wybitny ginekolog prof. Marian Szamatowicz otrzymał tytuł doktora honoris causa DZIECI POCZĘTE INACZEJ

Na białostockiej uczelni profesor kieruje Kliniką Ginekologii http://www.amb.edu.pl/wydzialy/lekarski/klinika_ginekologii.htm w której w 1987 roku urodziło się pierwsze w Polsce dziecko poczęte metodą in vitro.

Prof. Szamatowicz stał na czele zespołu lekarzy, którzy przeprowadzili wówczas z sukcesem zabieg zapłodnienia pozaustrojowego.

Od wielu lat prof. Szamatowicz opowiada się za uznaniem bezpłodności za chorobę społeczną i zabiega o uznanie w Polsce prawa do refundacji przez państwo zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego.

Szacuje, że w połowie przypadków bezpłodności może pomóc farmakologia czy zabieg chirurgiczny, ale w pozostałych szansą na macierzyństwo jest in vitro.

\"Pamiętam doskonale, z jakim entuzjazmem i zapałem młody adept położnictwa i ginekologii garnął się do pracy naukowej\" - wspominała w laudacji prof. Wanda Kazanowska, nazywając Szamatowicza \"pionierem skutecznego zastosowania w Polsce technik rozrodu wspomaganego medycznie\".

NAJWAŻNIEJSZE JEST SZCZĘŚCIE

Prof. Szamatowicz ma w swoim dorobku 170 publikacji naukowych w kraju i za granicą, kilkanaście rozdziałów do podręczników i współwydanie książki \"Bezpłodność\".

Należy do wielu lekarskich organizacji międzynarodowych. Kierował Polskim Towarzystwem Ginekologicznym http://www.gpsk.am.poznan.pl/ptg/

Dziękując za wyróżnienie, prof. Szamatowicz przypomniał, że 52 lata temu, w tej samej sali (Aula Magna) Akademii Medycznej w Białymstoku zdawał egzamin wstępny na studia.

\"I wtedy, wcale nie ze względów merytorycznych nie zostałem przyjęty w poczet studentów (ukończył warszawską akademię - red.). Dzisiaj w tej samej sali odbieram najwyższą nagrodę, jaką uczelnia może komukolwiek wręczyć\" - podkreślił.

Dodał, że w życiu najważniejsze jest szczęście i że miał szczęście, spotykając na drodze zawodowej wybitnych lekarzy, którzy zachęcili go do zajmowania się ginekologią i położnictwem.

PAP - Nauka w Polsce, Robert Fiłończuk

21 grudnia 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Naukowcy skontrolują obszary chronionego krajobrazu i napiszą nowe plany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera