KOLORY MÓZGU MOGĄ ZDRADZAĆ LUDZKIE EMOCJE

Podczas badania rezonansem magnetycznym można uzyskać obrazy barwnych plam, nakładających się na obraz struktur mózgu. Na podstawie kolorów tych plam naukowcy potrafią stwierdzić, jak silne emocje wywołuje w kobiecie widok konkretnego mężczyzny lub czego najbardziej obawia się pacjent. Zyskują też wiedzę o tym, jak bezpiecznie operować wrażliwy mózg.

MÓZG W POLU MAGNETYCZNYM

Jedno z najnowocześniejszych badań w medycynie - funkcjonalne obrazowanie mózgu w magnetycznym rezonansie (fMRI) - od kilku lat wykonywane jest w Polsce, z ogromną korzyścią dla neurochirurgii i psychiatrii. Jako pierwsi zastosowali je radiolodzy z dwóch wyższych uczelni: Uniwersytetu Medycznego w Łodzi http://www.umed.lodz.pl i Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego http://www.cm-uj.krakow.pl

\"Jest to technika, która umożliwia określenie, jakie części mózgu zaangażowane są w poszczególne czynności\" - tłumaczy kierownik Zakładu Radiologii w Collegium Medicum UJ, dr hab. Andrzej Urbanik.

Badany aparatem do rezonansu magnetycznego pacjent umieszczany jest (na kilkanaście do kilkudziesięciu minut) w jego wnętrzu, w stałym polu magnetycznym. Urządzenie emituje fale radiowe, które docierają do poszczególnych tkanek. W odpowiedzi tkanki wytwarzają sygnał, który odbierany jest przez aparat MR. Zależnie od natężenia sygnału, poszczególnym elementom ciała przypisuje się pola o zróżnicowanym stopniu szarości, które w całości tworzą obraz badanego fragmentu ciała.

Wtedy do akcji wkracza komputer, połączony z aparatem. Zbiera on dane na temat pacjenta i przy pomocy specjalnych programów odpowiednio je przetwarza. W rezultacie na ekranie pojawia się obraz struktur anatomicznych człowieka, w dowolnej płaszczyźnie, także trójwymiarowo.

CZERWONY OZNACZA ZAANGAŻOWANIE

\"Podczas badania fMRI na poszczególnych +plasterkach+ przekroju poprzecznego mózgu widać na ekranie plamy, które odpowiadają fragmentom mózgu pracującym w danym momencie\" - tłumaczy Andrzej Urbanik.

Na ekranie ukazują się plamy w różnych kolorach. Ich barwa wskazuje na intensywność pracy tego miejsca w mózgu, które jest zaangażowane w aktualne czynności pacjenta. \"Kolor czerwony wskazuje na silne zaangażowanie, kolor niebieski - na najsłabsze\" - tłumaczy Andrzej Urbanik. Między niebieskim, a czerwonym istnieje cała paleta barw pośrednich.

W czasie badania fMRI pokazywane są obszary mózgu odpowiadające za czynności takie jak ruch rąk i nóg, odczuwanie bodźców dotykowych, bólowych, mowę, wzrok, a także czynności wyższe - jak pamięć lub emocje. W ten sposób można badać także pacjentów zahipnotyzowanych, co sprawdzono w krakowskim Zakładzie Radiologii.

Jeśli badany pacjent poruszy ręką, obszar mózgu odpowiedzialny za ten ruch przybierze na ekranie komputera jakąś barwę, odpowiednią do intensywności ruchu - przy intensywnym ruchu będzie to barwa czerwona, jeśli lekki - niebieska. Podobnie w przypadku emocji - silne emocje sprawią, że odpowiedzialne za nie miejsce w mózgu przybierze na ekranie barwę czerwoną, jeśli słabe - niebieską.

KOLOROWY TESTER DLA EMOCJI

Badanie fMRI w Zakładzie Radiologii CM UJ składa się z kilku etapów. Najważniejszy etap podzielony jest na pięć części. Każda z nich trwa 30 sekund. Pierwsza, trzecia i piąta część to tzw. bloki spoczynkowe (neutralne). Druga i czwarta – to bloki zadaniowe, w czasie których badany poddawany jest działaniu określonych bodźców bądź wykonuje zlecone mu zadania.

Kiedy bada się emocje, podczas bloku neutralnego pacjentowi (leżącemu w aparacie do MR) pokazuje się na specjalnym ekranie obrazy neutralne, czyli takie, które nie powinny wywoływać w oglądającym silnych uczuć, np. szare kwadraty lub czarne kropki. Podczas bloku zadaniowego pokazuje się natomiast obrazy wywołujące silne emocje: negatywne (np. obrazy zmasakrowanych zwłok z kronik policyjnych) lub pozytywne (np. zakochana para obejmująca się lub przyjemne widoki górskie).

Na podstawie rozległości i barwy obszaru mózgu odpowiedzialnego za pojawiające się wówczas emocje sprawdza się, w jaki sposób badana osoba reaguje na aktualnie oglądany obraz.

PRZEŁOM W PSYCHIATRII I CHIRURGII

Wyniki badania mózgu metodą fMRI mają wielkie znaczenie dla psychiatrii i neurochirurgii.

Na potrzeby psychiatrii bada się mózg pacjenta pod kątem zaburzeń emocjonalnych - ze wskazaniem, w przypadku jakich bodźców emocje chorego są najsilniejsze.

Według dr Urbanika, technika ta mogłaby być także przełomem w badaniu osób autystycznych, które nie są w stanie przekazać otoczeniu informacji na temat swoich emocji.

Neurochirurgom technika ta umożliwia natomiast precyzyjne \"mapowanie czynnościowe\" mózgu, w ramach badania zarówno przed, jak i pooperacyjnego.

\"Podczas zabiegów operacyjnych, wykonywanych na mózgu - na przykład w przypadku usuwania guza - wycina się pewne fragmenty tkanek\" - mówi Andrzej Urbanik.

Trzeba to robić z wyjątkową precyzją. Gdyby na przykład wycinający guz neurochirurg naruszył obszar odpowiedzialny za mowę, pacjent mógłby mieć po operacji problemy z mówieniem. Jeśli jednak lekarz pozna przed operacją dokładną \"mapę\" mózgu, ryzyko takiego wypadku się zmniejszy.

\"Jeśli po operacji wystąpią nieprzewidziane efekty uboczne u pacjenta, oglądając na ekranie funkcjonowanie poszczególnych obszarów mózgu, można określić, czego dotyczy problem\" - mówi dr Urbanik.

PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

15 grudnia 2004

reo

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    EKG/ Wiceprezes PAN: Polska nie jest potęgą w IT; rodzynki nie świadczą o średniej

  • Fot. Adobe Stock

    Katowice/ Producent satelitów dołączył do hubu gamingowo-technologicznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera