Wybitny ortopeda, specjalista w dziedzinie medycyny nuklearnej i...
kompozytor m.in. słynnego przeboju "Kormorany" z repertuaru Piotra
Szczepanika, prof. Jerzy Woy-Wojciechowski, otrzymał tytuł Konsyliarza
Roku 2004 w uznaniu za wkład i zaangażowanie w integrację polskiego
środowiska lekarskiego.
KONSYLIARZ CZYLI DOKTOR
Honorowy tytuł został przyznany po raz pierwszy przez magazyn lekarzy Konsyliarz http://www.konsyliarz.pl/. Prof. Woy-Wojciechowski został wyróżniony jako wybitny lekarz i niestrudzony organizator życia środowiska lekarskiego, który "w iście renesansowy sposób łączy talenty zawodowe i artystyczne z umiejętnością inspirowania innych do czynienia rzeczy ważnych".
Odbierając nagrodę profesor podkreślił, że tytuł Konsyliarza Roku jest dla niego wielkim wyróżnieniem. "Zawsze starałem się godnie wypełniać słowa przysięgi Hipokratersa. Integracja środowiska lekarskiego zawsze należała do moich priorytetów" - zaznaczył.
Konsyliarz to dawne określenie lekarza. Nadal stosowane jest natomiast słowo konsylium dla określenia narady lekarzy, której celem jest postawienie diagnozy i ustalenie terapii (łac. consiliarius - doradca, od consiliari - radzić).
GONIĄC NIE TYLKO KORMORANY
Prof. Woy-Wojciechowski urodził się w 1933 roku w Inowrocławiu. Akademię Medyczną http://www.amwaw.edu.pl/ ukończył w Warszawie. Następnie uzyskał dwa stopnie specjalizacji - pierwszy jako ortopeda, drugi - w dziedzinie medycyny nuklearnej, która do celów diagnostycznych i terapeutycznych wykorzystuje substancje promieniotwórcze.
W 1962 roku jako pierwszy w Polsce zastosował badanie kości metodą scyntygrafii, która wykorzystuje związki emitujące promieniowanie gamma do diagnozowania guzów, przerzutów i stanów zapalnych kości.
Przez wiele lat aktywnie działał na rzecz środowiska lekarskiego, w tym przez blisko 40 lat w ramach Polskiego Towarzystwa Lekarskiego http://www.ptl.org.pl/, którego był wielokrotnie prezesem. Dzięki jego zaangażowaniu udało się m.in. stworzyć Dom Lekarza Seniora.
Ważny element jego działalności stanowi promowanie wiedzy na temat zdrowia i profilaktyki chorób. Jego zdaniem, "promocja zdrowia i profilaktyka opłacają się dużo bardziej niż mnożenie szpitalnych łóżek".
Badacz uważa, że nasze zdrowie tylko w 15 proc. zależy od służby medycznej. Za 10-15 proc. odpowiadają geny, kolejne 10 proc. to wpływ środowiska, ale, jak podkreśla, aż 50 proc. zależy od nas samych - od naszego stylu życia, aktywności fizycznej i psychicznej oraz diety.
Aktywność prof. Woy-Wojciechowskiego nie ogranicza się jedynie do spraw ściśle medycznych. Jest on również kompozytorem ponad 200 piosenek, w tym słynnego przeboju "Kormorany" z repertuaru Piotra Szczepanika, autorem muzyki do kilku sztuk i filmów oraz założycielem kabaretu "Eskulap".
Za swój największy sukces życiowy prof. Woy-Wojciechowski uważa... swoją rodzinę.
***
Magazyn "Konsyliarz" ukazuje się od grudnia 2003 roku. Jest adresowany do lekarzy wszystkich specjalizacji.
Na jego łamach można przeczytać artykuły znanych specjalistów na temat aktualnych zagadnień medycyny, teksty o tematyce legislacyjnej i unijnej oraz szereg materiałów poświęconych hobby, kulturze i szeroko rozumianej rozrywce.
PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga
9 grudnia 2004
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.