Owady wskazują lecznicze rośliny

Jaskrawo ubarwione owady lubią przesiadywać na roślinach o
potencjalnych właściwościach leczniczych, co może pomóc
poszukującym ich specjalistom - informuje "New Scientist".

Zawarte w niepozornych roślinach substancje mogą być przydatne na przykład w zwalczaniu pasożytów i wirusów, a nawet nowotworów. Przeciwmalaryczna artemizyna pochodzi z chińskiej rośliny Artemisia annua, zaś stosowana w leczeniu białaczki winkrystyna - to alkaloid barwinka (Vinca maior).

Poszukiwanie leczniczych roślin w dżungli przypomina szukanie igły w stogu siana, choć dużą pomocą jest tubylcza naturalna medycyna. Jednak Todd Capson, entomolog ze Smithsonian Tropical Research Institute w Panamie odkrył, że wiele owadów żeruje właśnie na takich roślinach - a w dodatku lubią się tym chwalić.

Biologicznie czynne związki występujące w roślinach często są trujące w dużych dawkach, toteż przesycone nimi owady starają się ostrzec drapieżców, że nie warto ich atakować. Stąd jaskrawe barwy - zwłaszcza czerwona i żółta - występujące na przykład u niektórych chrząszczy. Podczas badań w terenie takie owady znajdywano na 9 z 10 okazów rośliny znanej z leczniczego działania, podczas gdy podobnie wyglądające nieaktywne rośliny były odwiedzane tylko w 4 na 10 przypadków. Także liczba owadów na liściach jednej leczniczej rośliny była niemal 4 razy większa niż w przypadku rośliny bez leczniczej aktywności.

Zdaniem Capsona jego prace powinny ułatwić zadanie poszukiwaczom nowych roślin leczniczych i dać nowe argumenty obrońcom tropikalnych lasów. Oczywiście znalezienie rośliny, którą lubią kolorowe żuczki nie oznacza jeszcze końca poszukiwań - zbadanie aktywnych substancji i ocena ich leczniczego działania może trwać wiele lat. PMW

PAP - Nauka w Polsce

bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    ESA: Satelita Biomass rozłożył już swoją antenę

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: żywność ultraprzetworzona może zwiększać ryzyko przedwczesnego zgonu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera